Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Znanje zaviranja pomeni razliko med življenjem in smrtjo
Prometna varnost
Znanje zaviranja pomeni razliko med življenjem in smrtjo
13.08.2021 19:04

Agencija za varnost prometa je v sodelovanju s Policijo in AMZS predstavila nevarnosti vožnje z neprilagojeno hitrostjo v različnih razmerah.

Urša Prosenjak

Na poligonu varne vožnje na Vranskem so inštruktorji v praksi prikazali pomen varnostne razdalje, razliko v zaviralni poti pri različnih hitrostih in pomen prilagajanja hitrosti na mokrem vozišču. Ponazorili so tudi razliko v zaviralni poti med voznikom z znanjem zaviranja in neizkušenim voznikom.

Znanje zaviranja pomeni razliko med življenjem in smrtjo

Kot je pojasnil inštruktor Brane Legan, se vozniki premalo zanašajo na sistem ABS in se bojijo močno zavirati. »Premalo je poznati sistem ABS, znati ga je treba tudi uporabljati, vendar ga ne smemo preizkušati na cesti v realnih situacijah. Temu je namenjen poligon. Znanje učinkovitega zaviranja lahko pomeni razliko med življenjem in smrtjo, pri tem pa ne smemo pozabiti, da je za učinkovito zaviranje nujen tudi ustrezen položaj sedenja ter osredotočenost na dogajanje v prometu pred nami.«

In kakšen je pravilen način zaviranja?

»Idealen način je tak, ki ga omogoča ABS zavorni sistem z dodatnimi elektronskimi sistemi povečanja zavorne moči in prerazporeditev zavorne moči: čimprej do zavore s polno močjo,« je jasen Legan. »Neizkušeni vozniki pogosto pritisnejo na zavoro preveč nežno in postopno, včasih celo otrpnejo.«

Znanje zaviranja pomeni razliko med življenjem in smrtjo

Ne glede na učinkovitost zaviranja pa je potrebno upoštevati hitrost in reakcijski čas. Višja kot je hitrost, daljša je zavorna pot, svoje pa naredi tudi reakcijski čas. Pri hitrosti 50 km/h je zavorna pot ob idealnih pogojih (dober asfalt, ustrezne pnevmatike, brezhiben zavorni sistem in voznik z znanjem zaviranja) kar 10 metrov. Čim kateri izmed pogojev ni idealen, pa se zavorna pod podaljša. »Trikotnik varnosti sestavljajo cesta, avto in človek. Če so pogoji, povezani z vsemi tremi, idealni, govorimo o najvišji stopnji varnosti. Čim kateri izmed njih ni optimalen, je varnost slabša. Najšibkejši člen je pa še vedno človek,« dodaja Legan.

Za varnost vseh udeležencev v prometu je zato pomembno, da voznik čimbolj izpopolni svoje znanje vožnje v različnih pogojih, zlasti v kritičnih situacijah. Na poligonu lahko varno v nadzorovanih pogojih preizkusijo obnašanje avtomobila in se naučijo ustreznih odzivov. Ena izmed nevarnih situacij v prometu je mokro vozišče s pojavom vodnega klina ali akvaplaning. »Pomembno je, da se vozniki naučijo pravilnega zaviranja tudi v takšni situaciji. Ravno nasprotno kot na suhi podlagi moramo na mokrem vozišču zavirati nežno in previdneje, pri tem pa se moramo zavedati, da tehnika izogibanja oviri morda ne bo učinkovita. Čeprav bomo obrnili volan in kolesa, bo avto drsel naravnost.«

Znanje pravilnega zaviranja in nadzorovanja hitrosti je torej ključnega pomena, je povzel Brane Legan.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija