

Sodobna mobilnost ima različne oblike, ki si morajo marsikdaj deliti skupne površine v prometu. Sobivanje voznikov avtomobilov in kolesarjev je zato pogosto postavljeno pred izzive, ki pa so precej manj stresni, če znamo pravilno ravnati v nevarnih situacijah.
Pred začetkom kolesarske sezone so na poligonu AMZS Centra varne vožnje na Vranskem inštruktorji varne vožnje v sodelovanju s Peugeotom, ki je tesno povezan s kolesarstvom in kolesarji Pogi Teama, na praktičnih primerih prikazali nekatere kritične situacije med kolesarji in avtomobilisti ter kako jih reševati oziroma se jim izogniti. Prikazali so tudi, na kakšen način pravilno in varno prevažati kolesa v in na avtomobilu in zakaj je to pomembno.
Kolesa lahko na avtomobilu prevažamo na strehi ali pa na zadnjem delu oziroma na prtljažnih vratih avtomobila. Inštruktor Mitja Jeseničnik je prestavil oba načina ter prednosti in slabosti obeh: »Način, ki ga bomo izbrali, je odvisen med drugim tudi od vrste avtomobila in višine voznika. Če je avto nižji ali pa je voznik visok, se bo morda prej odločil za namestitev koles na streho, v primeru višjih vozil ali v primeru voznikov nižje rasti pa bo boljša izbira namestitev na vrata prtljažnika.« Dodal je še, da je v splošnem boljši način prevažanja koles na zadnjem delu avta, saj ne spremeni višine vozila niti ne vpliva bistveno na vozne lastnosti, poudaril pa je, da morajo biti kolesa v vsakem primeru varno in trdno pritrjena.
Inštruktorji varne vožnje so s pomočjo Peugeotovih vozil tudi v praksi prikazali pravilno prevažanje koles, delovanje naprednega asistenčnega sistema za samodejno zaviranje v sili, ko avto naleti na oviro, na primer kolesarja, ter različne scenarije nepravilnega in pravilnega prehitevanja kolesarjev.