zmogljivost motorja
vozne lastnosti
uporabna multimedija
voznikov delovni prostor
udobje tudi na dolgih vožnjah
odsev konjiča v temi
ni parkirnih senzorjev spredaj
dnevne luči niso LED
Ameriška filmska produkcija ga je vseh petdeset let kovala v zvezde, svoje so k temu dodali še glasbeniki in druge slavne osebnosti. Temu primerno je skozi leta naraščalo zanimanje zanj in ob tistih nekaj starejših primerkih, ki so bili uvoženi k nam iz ZDA, je tudi nam vedno zastal dih. In nismo bili edini. A Mustang je v novi obleki le še bolj vroča roba. To nenazadnje dokazujejo tudi prodajne številke pri nas. V dobrega pol leta več kot 20 prodanih primerkov. Ni slabo za naš trg, glede na to, da se cena vrti okrog 50 tisočakov.
V novi generaciji so Fordovci zavihali rokave in malce eksperimentirali. Poleg preverjenega osemvaljnika so ponudbo Mustangov razširili še štirivaljnim Ecoboost motorjem, za katerega so v preteklosti dobili kar nekaj nagrad. In prav takšno različico smo dobili tudi mi v roke. Odet v Race Red rdečo barvo, ki je na las podobna tisti iz Maranella, je bil Mustang med našim preskušanjem najbolj opazen avto v celotni zgodovini našega ustvarjanja. Ni bilo človeka, ki ne bi usmeril pogleda v avto, kar nekaj je bilo takšnih, ki so nas ustavljali z namenom, da ga ujamejo v svoj pametni telefon, nekaterim najbolj zagretim smo dovolili, da za nekaj trenutkov sedejo za volan. V spominu nikakor ne moremo pozabiti dekle, ki je nekaj minut prestrašeno postopala okrog avtomobila in kasneje povedala, da se njeno življenje vrti okrog Mustangov in da je to njen najlepši dan v življenju. Pa tako malo je potrebno, da osrečiš človeka.
Mustangova oblika je brez oklevanja prava. Oblikovalci so znova zadeli bistvo, čeprav ni bilo potrebnega veliko truda. Na znanih okvirih so izpeljali odlično nadgradnjo, ki je kmalu obnorela svet. In da bi vse skupaj bilo videti še lepše, je bil testni avtomobil opremljen še z ogromnimi 19-palčnimi platišči, prav tako ni manjkal difuzor in dve izpušni cevi, obenem pa smo za piko na i pogrešali LED dnevne luči, ki so jih zamenjale klasične halogenke. Nenavadno. So se pa zato potrudili pri detajlih. Še posebej všeč nam je bil tisti, ko smo pri odpiranju vrat v temi na tleh opazovali projekcijo znanega Mustangovega konja. Zanimivo je dejstvo, da ima Mustang v primerjavi s predhodnikom enako dolgo medosno razdaljo. Ta meri 2720 mm, medtem ko je novinec od predhodnika še nekoliko širši (2,08 m) in celo nižji (1,38 m).
No, celotna zgodba se začne z vstopom v potniško kabino. Pametni ključ dovoljuje, da smo Mustanga odklepali in zaklepali brez nepotrebnega stiskanja gumbov. Dovolj je bil prijem za kljuko. S 4,78 metra dolžine Mustang udobno sprejme voznika in sopotnika. Vse ostalo je odveč. Zadnja klop obstaja, a na njej ni prostora za noge, še manj za glavo, saj se streha hitro spusti. Je nadvse praktična, ko je potrebno odlagati torbice, jakne in podobne osebne stvari. Mogoče bodo na njej še najbolj uživali prav otroci. Za odraslega bi tudi dostop predstavljal veliko težavo. Sprednja sedeža nudita udobje (ogrevanje in hlajenje) in oprijemljivost v enem ter se na optimalne pozicije premikata s pomočjo elektrike. Všeč nam je, da se v njem sedi precej nizko, dolg in širok nos omejuje preglednost nad avtomobilom, a to je Mustang. Ameriški mišičnjak, zato mu to ne zamerimo. Zato smo toliko bolj bentili, ker na sprednjem delu ni parkirnih senzorjev. A ti na srečo niso manjkali na zadku, kjer jih je dodatno podpirala kamera, katere sliko je predvajal osrednji zaslon na dotik. Znana zgodba preverjene multimedije Sync3 z vgrajeno navigacijo, ki ponujata preprosto upravljanje (med drugim tudi klima), žal pa se je pri Mustangu znova izkazalo, da na zaslonu ostajajo odtisi prstov in da upravljanje ni v slovenskem jeziku. Vožnja z Mustangom je vsak trenutek izjemno doživetje. Težko je spregledati rdeč gumb za zagon motorja in dodatna letalska stikala, s katerimi je bilo med drugim možno nastavljati tri programe delovanja volanskega mehanizma in štiri programe vožnje. Omembe vreden je tudi volan, ki z usnjeno obleko in pravo debelino odlično sede v roke. Seveda je tega možno nastavljati tako po višini in globini, skratka vse za idealno vozniško pozicijo.
Eksperimentiranje z 2,3-litrskim bencinskim turbo Ecoboost motorjem je posledica downsizinga, ki je pri avtomobilskih proizvajalcih tako zelo priljubljen zadnja leta. In Ford je prvi med njimi, zato se niso mogli upreti eksperimentu in v ameriškega mišičnjaka namestiti štirivaljnik, ki se sicer vrti tudi v Focusu RS. Stisk na gumb Start Engine zažene tone, ki k Mustangu nikakor ne sodijo. Oprostite Ford, osemvaljnik je v tem modelu edini pravi ropot. Resnično, zvok, ki ga ustvarja, je roko na srce rahlo žalosten, a potrebno je priznati, da je tista druga plat precej bolj divja in mu za dirkaške tone pogledamo skozi prste. Ecoboost razvija eksplozivnih 233 kilovatov (317 KM) in 432 Nm navora. Že res, da pod sprednjim pokrovom ni vgrajen osemvaljnik, a 2,3-litrski stroj štirivaljnik zna pokazati zobe. Dvestotico z lahkoto presežemo, pospeševanje od 0 do 100 km/h pa se zgodi v slabih 6 sekundah. Prenos moči je speljan na zadnji kolesni par preko šeststopenjskega menjalnika, ki bi lahko ponudil malce manj sunkov, a ne glede nato, smo bili nad Mustangovo predstavo navdušeni. Izbira programa Sport (na voljo so še Normal, Race in Snow) prinaša nekaj dodatnih športnih tonov iz zvočnikov, odzivnejši menjalnik, medtem ko smo volan dodatno nastavljali s pomočjo treh programov. Slednji prinašajo nekoliko več neposrednosti in manj sukanja. Mustang se na cesti odlično izkaže. Brez dvoma je pri tem opazno sodelovanje mojstrov evropskega oddelka Forda, ki se pri razvoju avtomobila z nadpovprečnimi voznimi lastnostmi spustijo precej globlje. Mišičnjaku nadvse dišijo zavoji, ki jih odpelje brez kančka nagibanja, nadvse presenetljivo je tudi vzmetenje, ki je prilagojeno našim cestam. Kaj pa poraba? Povprečje je ves čas kazalo med 10 in 11 litrov, zato so bili postanki na bencinskih servisih z 59-litrsko posodo nekoliko pogostejši.
Mustang je na nas vsekakor pustil globok pečat. Priznamo, da nikakor ne skrivamo želje, da bi verjetno raje izbrali osemvaljno hrumenje pod sprednjim pokrovom, ki nakup podraži za skoraj 15 tisočakov. Osnovna cena našega testnega modela je znašala nekaj manj kot 50 tisočakov, k temu pa je potrebno prišteti še 3700€ dodatne opreme.








