prostornost
suveren menjalnik
A zakaj bi moralo ostati le pri obeh omenjenih (ne)znankah v enačbi, če lahko k temu dodamo še všečno obliko. Kakorkoli obračamo, Renault Clio Grandtour s svojo podobo vsekakor spada med bolj izrazne predstavnike kombijevskega segmenta B, v dobro pa mu štejemo tudi dejstvo, da za razliko od predhodnika ne izgleda kor neposrečena čigumi verzija kombilimuzine.
Osvežen obraz v znani maniri
Letošnja prenova je Grandtouru prinesla osvežen obraz, ki ga zaznamujejo nova svetila z LED-zapisom v obliki črke C, spremenjena maska in zajetnejši sprednji odbijač. Za razliko od kombilimuzine Grandtour sicer ni dobil novih zadnjih svetil, kljub vsemu pa je celostna podoba z nekaj manjšimi spremembami pridobila na svežini, ki bo "dolgemu" Cliu še naprej omogočala visoke uvrstitve na lestvicah najbolje prodajanih kombijev segmenta B.
Zmes praktičnih rešitev in športnih elementov
Notranjost testnega vozila je premogla tako rekoč vse, kar v tem trenutku lahko izberete v prospektu, v katerem je našteta serijska in dodatna oprema. Sedeži z izrazitim stranskim oprijemom dobro zadržujejo telo v ovinskih, sicer kakovostnim prevlekam gre le rahla zamera zaradi vdolbinic, kamor rade zaidejo drobtine ali drug drobir, ki ga je potrebno posesati. Voznikov delovni prostor je zasnovan enostavno, a dovolj ergonomično, da so gumbi in stikala dosegljivi brez težav, sredinska konzola pa je rezervirana za zaslon infozabavnega sistema R-Link z avdio podporo Bose, gumbe in stikala prezračevanja in klimatske naprave ter za manjši predal pred ročico menjalnika. Prostora je tudi v drugi sedežni vrsti dovolj za dve odrasli osebi, v prtljažni prostor pa lahko v osnovi pogoltne za 443 litre krame. 20,5 centimetra dodatne dolžine v primerjavi s kombilimuzino v tem primeru dobro služi svojemu namenu.
Poskočen, a glasen in občasno tudi žejen
Slednje lahko trdimo tudi za kombinacijo 1,2-litrskega pogonskega agregata z oznako TCe 120 in dvosklopčnega samodejnega menjalnika EDC. Motor je vsekakor radožive sorte in mu tudi priganjanje v višje vrtljaje dobro dene, svoje pa doda ravno dovolj hitra dvosklopčna avtomatika, da ohrani dinamičen značaj avtomobila. Več neposrednosti bi si na drugi strani želeli od krmilnega sistema, tudi zato, ker je podvozje dobro uravnoteženo in se brez večjih težav bori z grbinami in udrtinami na slovenskih cestah. Na testu smo povprečno porabili okoli sedem litrov in pol goriva na sto prevoženih kilometrov, vsako priganjanje pa se kaznuje vsaj z dodatnega pol litra na isti razdalji.
Praktična rešitev, ki jo želi tudi srce
Gledano v celoti je Clio Grandtour praktičen in prikupen hkrati, a tudi z dinamičnim srcem, ki na drugi strani omogoča tudi zelo umirjeno vožnjo. Morda bi si želeli nekaj manj hrupa pri višjih hitrostih in nekaj deci manj porabe, a kot celota Clio Grandtour vsekakor prepriča.Tudi zaradi sprejemljive cene, ki pa z vsemi opcijami, med katerimi najdemo tudi vzvratno kamero in sistem za (delno) samodejno parkiranje, vseeno preseže 20 tisočakov.






