
Oblikovno in vozniško izjemna Alfa
Prva vožnja: Alfa Romeo Tonale

Po dolgih letih številnih napovedi in konceptnih avtomobilov je Alfin športni terenec Tonale končno zapeljal na slovenske ceste. Letos jih iz tovarne v Neaplju dobijo 70, prihodnje leto pa načrt prodaje obsega okrog 200 primerkov.
Prvič Alfinega predstavnika v C SUV segmentu, kot študijski model, predstavijo marca 2019 na ženevskemu avtomobilskemu salonu, vmes pa minejo kar tri dolga leta preden se ta javnosti pokaže v serijski obliki, ki pa ne bistveno odstopa od koncepta. Obliko zanj oblikovalci narišejo v Alfinem Centro Stile studiu po navdihu nekaterih modelov iz preteklosti (Alfa Duetto, Discovolante in GT Junior, medtem ko avto gradijo na platformi na kateri je med drugim nastajal Jeep Compass.
V dolžino Tonale meri 4,53 metra, širok je 1,84 metra in visok 1,6 metra, medtem ko je od večjega Stelvia novinec krajši le za 15 centimetrov. Tokrat ga prvič v živo od pobliže spoznam in ga odpeljem na prvo kratko vožnjo. V roke dobim hibridno gnano verzijo s paketom Speciale, ki predstavlja vrh ponudbe pri temu avtomobilu. Potniška kabina je urejena, udobna in dovolj prostorna tako spredaj kot na zadnji klopi. Odprem še prtljažnik, kjer je na voljo osnovnih 500 prostorninskih litrov, ki jih je mogoče s preklopom naslona zadnje klopi še nekoliko povečati. Sedeži odeti v alkantaro so nekoliko višje postavljeni, kar zagotavlja dober pregled nad okolico avtomobila med vožnjo, obenem pa zelo dobro objamejo telo voznika in sovoznika.
Merilniki so digitalni, a so uredili, da je grafika nekoliko retro videza, medtem ko so na vrhu sredinskega grebena našli prostor za osrednji 10,25-palčni zaslon na dotik. Ko na hitro preletim menije se zdi, da ima ta pregledno bogato in pregledno vsebino ter omogoča lahkotno in hitro upravljanje. Uporabniku omogočajo glasovno upravljanje na daljavo preko Amazonove Alexe, prav tako je možno z avtomobilom komunicirati na daljavo preko brezplačne aplikacije (My Alfa Connect) na pametnem telefonu, tu je tudi Harman Kardon ozvočenje, pa brezžično polnjenje, obenem pa je Tonale prvi avtomobil na svetu, ki je opremljen z NFT certifikatom, kjer se zbirajo vsi podatki o vozilu. Pravzaprav gre v tem primeru za nekakšno črno skrinjico, seveda ob predhodni privolitvi lastnika vozila, ki kasneje služi kot nekakšna evidenca pri prodaji vozila. Izpostaviti velja še volan, ki zelo dobro sede v roke in ima vgrajen gumb za zagon motorja, tik ob njem pa so nameščene lopatke za ročno prestavljanje.
Tonale je prejšnji teden na preskusnih trčenjih EuroNCAP dosegel pet varnostnih zvezdic in visoke ocene v določenih segmentih. Deloma tudi na račun izboljšanih asistenčnih sistemov (ADAS druge generacije), ki so na spisku serijske opreme. Skratka, prepoznava vozila v mrtvem kotu tako med vožnjo kot pri izvozu s parkirnega mesta, zna preprečiti trk z avtomobilom, kolesarjem ali pešcem, prav tako opozarja v primeru nenamerne menjave voznega pasu, hkrati pa prepoznava prometne znake ali utrujenost voznika. To je samo delček vse podpornih sistemov v vozilu.
Tistih nekaj uvodnih kilometrov po ljubljanskih ulicah in obvoznici spoznam, da so razvojniki na podvozju naredili delo z odliko. Avto ima vgrajen neodvisen sistem vzmetenja MacPherson z blažilniki s tehnologijo FSD (prilagoditev moči blaženja frekvenci nihanja vozila), tu je tudi samozaporni diferencial, zelo dobra je tudi razporeditev teže (Q2 56% spredaj in 44% zadaj – Q4 52% spredaj in 48% zadaj) in navkljub dejstvu, da je nekoliko bolj trd med vožnjo, se vseeno dobro spopada z neravninami in luknjami. Volan je natančen, učinkovite pa so tudi zavore (Brembo). Prvi vtis? Z njim se je zabavno voziti.
Osnovni motor je novi 1,5-litrski turbo štirivaljnik (ta izhaja iz 1.3 GSE T4 motorja), ki ima v osnovi 96 kW (130 KM) in 240 Nm navora, v zmogljivejši različici z variabilno geometrijo turbo polnilnika pa 118 kW (160 KM). Obe različici imata pogon na sprednji kolesi, moč pa se prenaša preko novega sedem stopenjskega dvosklopčnega menjalnika, ki ima še 15 kW 48-voltni elektromotor in ta lahko premika Tonale, ko je bencinski motor miruje in doda še nekaj prirastka moči za kratek čas. Oktobra bodo začeli sprejemati naročila za 1,6-litrski dizel s 96 kW (130 KM) in 320 Nm navora, konec leta pa še za priključne hibride, katere osnovna pogonska enota bo 1,3-litrski bencinski motor. Paradni konj te ponudbe bo priključni hibrid z 202 kW (275 KM) in s pogonom na vsa štiri kolesa ter z baterijo kapacite 15,5 kWh, ki bo zagotavljala do 80 kilometrov vožnje z elektriko. Tudi to sestavlja 1,3-litrski turbo trivaljnik, ki poganja sprednja kolesa, medtem ko za zadnja skrbi elektromotor. Do stotice Q4 pospeši v 6,2 sekunde. Baterija se na običajnem 7,4 kW polnilnem mestu napolni v 2,5 ure.
Kaj pa cene? Tonale bo v Sloveniji na voljo s petimi paketi opreme. Dobro založeno osnovo predstavlja Super, temu pa sledijo Sprint, Ti, Veloce in vrh ponudbe Speciale. Prav takšen je bil tudi testni primerek, s katerim sem se na kratko družil. Z vgrajenim hibridnim pogonom s 118 kilovati tak pri nas stane tik pod 40 tisočaki. Nakup bo za 1500 evrov cenejši, v kolikor se kupec odloči za financiranje. Torej, najnižja cena pri nas za Tonale znaša 29.990 oziroma 31.490 evrov. Omenjena cena velja tako za hibridno gnano in dizelsko Multijet izvedbo, a bo slednja na voljo šele čez nekaj mesecev. Podrobno o cenah in paketih v pripeti PDF datoteki.



















