
47-letnik je obtožen vohunjenja za Rusijo, osumljen pa je, da je določene podatke z računalnikov prenašal na pomnilniške kartice in fotografiral računalniške zaslone z namenom, da bi jih prodal tujim oblastem.
»Domnevni storilec je bil prijet med srečanjem z ruskim diplomatom, od katerega je tik pred tem prejel 27.800 švedskih kron (okoli 2.750 evrov),« je za Reuters povedal tožilec Mats Ljungqvist . »Kot svetovalec je na svojih nekdanjih delovnih mestih pridobil material, ki ga je posredoval tujim entitetam, natančneje Rusiji.«
Scania je medtem potrdila, da je osumljenec res delal zanje kot svetovalec, Volvo pa navedb ni komentiral. Če bo za zdaj še domnevni storilec spoznan za krivega, mu grozi do šest let zapora.
Industrijsko vohunjenje je zlasti v avtomobilski industriji vse bolj zaskrbljujoče. Čeprav ponavadi vohunijo podjetja za konkurenčnimi proizvajalci, da bi si pridobili tržne prednosti, je vse več tudi primerov vohunjenja s strani predstavnikov države.
Ker je Volvo proizvajalec, ki veliko vlaga v avtonomno tehnologijo in umetno inteligenco ter je tudi lastnik obrambnega oddelka, obstaja veliko razlogov, zakaj je bil tarča. Za zdaj še ni natančno znano, katere informacije so bile ukradene in prodane Rusiji.


