Pričakovali smo zastarel in preživet koncept. Dobili pa smo nekaj povsem drugega. Za družinsko naravnane kupce predstavlja doživetje Fordovega Galaxy Hybrida morda eno večjih presenečenj na trgu.
Cena testnega vozila: 48.340
je zunanjost tudi skladna in privlačna
odličen hibridni pogonski sistem z učinkovitim bencinskim agregatom
udobje in prostornost
zanimiv sistem za tretjo vrsto sedežev
kvalitetni materiali
Fordov Galaxy je vsem znan predstavnik velikih družinskih enoprostorcev, ki za razliko od limuzin in karavanov še naprej ostaja v Fordovem programu. Skupaj z bratom S-Maxom skrbita za kupce, ki potrebujejo veliko prostora za družino in prtljago. Zato Galaxy Hybrid tudi na zunaj ne skriva svoj velikosti in namembnosti. Navkljub družinskem dinamičnem nosu, majhnih popravkih pri podrobnostih na boku in zadku, v vseh letih ostaja prepričljiv velik enoprostorec. Od običajnih, neelektrificiranih različic se razlikuje samo po znački na desni strani prtljažnih vrat. Na zunaj vsaj.
Notranjost petsedežnega in po potrebi sedemsedežnega enosprostorca jasno ponuja veliko prostora. Sedeži so vgrajeni posamezno in jih je mogoče zares izdatno prilagajati. Tudi zadaj. Spredaj nudijo tudi vse sodobne načine razvajanja kot je prezračevanje in gretje. Armaturna plošča je iz prijetnih materialov, instrumenti pred voznikom so sestavljeni iz kombinacije fiksnih številčnic in manjših zaslonov, z vrsto informacij v obliki znanih Fordovih menijev. V sredini je zaslon, ki ni med največjimi in malce kaže dejansko starost Galaxyjeve zasnove. Pod njim so vgradili Sonyjev zvočni sistem z dovolj velikimi in razmetanimi gumbi. Še nižje, na sredinski konzoli je vrtljiv gumb za izbiro prestave brezstopenjskega menjalnika. Za njim res velik, več nivojski predal za vrsto potrebščin. V avtu je dovolj prepotrebnih odlagalnih prostorov in USB vtičnic.
Smo omenili brezstopenjski menjalnik? Seveda smo vsi zastrigli z ušesi. Razvoj pri Galaxyju predstavlja predvsem nov pogonski sklop sestavljen iz 2,5-litrskega štirivaljnika, elektromotorja, baterije in brezstopenjskega menjalnika. Morda nenavadno, ampak pri Galaxyju Hybridu si ne bi želeli ravno popolnoma podhranjenega agregata, četudi s turbopolnilnikom. Enoprostorec bo vsaj na dolgih etapah obremenjen s potniki in prtljago, kar prinaša zajetno količino kilogramov. Praviloma pa hibridi, ki poglaviten del moči ali agilnosti črpajo iz baterijskega dela, na neki točki niso več učinkoviti. Tu so pri Fordu pogonski sklop, ki se ne pojavlja samo pri Galaxy Hybridu, res dodobra dodelali. Vožnja se za voznika pravzaprav ne razlikuje od popolnoma bencinsko gnanega avtomobila s samodejnim menjalnikom. Prehodi med popolnoma električnim pogonom, električno podporo in bencinskim pogonom so izjemno mehki in naravni.
Tudi zaviranje ali rekuperacija poteka mehko in prijetno. Ustrezno voznikovo obnašanje podpira Fordov trener rekuperacije pri zaviranju. Preveč grobo zaviranje namreč onemogoča dovolj dobro regeneracijo energije. Pogonski sklop temelji na učinkoviti in pravočasni rekuperaciji energije v baterijo in podporo velikemu in mirnemu bencinskemu agregatu. Tudi brezstopenjski menjalnik je eden boljših nasploh. Ne forsira namreč brezsmiselnega vrtenja bencinskega agregata in visoke vrtljaje zares omejuje le na dele vožnje, ko je presežek moči dejansko potreben. Sosede praktično vedno presenetite z električnim neslišnim odhodom od doma, obenem pa se požvižgate na redke in zasedene polnilne postaje. Skupna moč pogona znaša 140 kilovatov, kar za osnovno težo skoraj dveh ton ni ravno veliko. V praksi pa primanjkljaja moči ni mogoče zares občutiti. V kritičnih trenutkih pomaga električni motor. Celo pri naloženem avtomobilu in daljših vožnjah električnega dela ni mogoče toliko izprazniti, da bi se to opazilo pri vožnji. Poraba? Ne boste verjeli, v primeru normalne vožnje se lahko nadejate porabe nižje od sedmih litrov na sto prevoženih kilometrov. Normalne? No, Galaxy Hybrid je družinski avto, zato nabrita testiranja meje tolerantnosti pri ostalih družinskih članih niso smiselna. V mestu pa pomaga hibridni del pogona, z uporabo energije, ki gre sicer v gretje zavornih oblog in kolutov.
Kaj pa lega na cesti, navsezadnje je Galaxy Hybrid vseeno ogromen avtomobil? Najlažje je lego opisati kot zanesljivo, a s tem ne povemo vsega. Ford poznamo kot proizvajalca, ki veliko vloži v dinamično vzmetenje. Galaxy Hybrid je bolj udobne vrste, ampak brez pretiranega nagibanja in oscilacij karoserije. Izbrali so ustrezno velikost pnevmatik, ki prav tako pomaga pri blaženju cestnih nepravilnosti. Vzmetenje je dovolj čvrsto, da voznik avto obvlada tudi na precej ovinkastih cestah. Ravno veliko športnih užitkov pa le ne pričakujte. Za volanom se Galaxy Hybrid dejansko obnaša kot precej manjši avtomobil. Čeprav je velik ima obilo steklenih površin, zato je preglednost naravnost odlična. Pogon poskrbi za odločno napredovanje v vseh okoliščinah in obenem za ugodno porabo goriva. Velikost prtljažnika, enostaven dostop do tretje vrste sedežev, ki se upravljajo preko gumbov v prtljažnem prostor, kvaliteta materialov in seveda pogon, ga postavljata na sam vrh velikih enoprostorcev. Kombinacija ponujenih lastnosti je nekaj, kar boste pri maloštevilni konkurenci zares dolgo in natančno iskali.
Karoserija: 5-vratna, enoprostorec; število sedežev - 7; mere (d/š/v) - 4.853 x 1.916 x 1.811 mm ; medosna razdalja - 2590 mm ;
Notranje mere: prtljažnik - 1206 / 2339 l ;
Mase: masa - 1978 kg; skupna dovoljena masa - 2595 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 10 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 185 km/h; rezervoar - 65 l; poraba WLTP - 6,5 l ; emisije CO2 - 149 g/km ;