Časi karavanov, enoprostorcev, klasičnih kombijev so mimo, danes je SUV ali malce manj ostri križanec hkrati tudi družinski avto.
Cena testnega vozila: 37.250 €
udobje
prostornost
počasnost start-stop sistema
Dejstvo je, da klasično oblikovani avtomobili izginjajo – nekdo, sploh če ni rosno mlad, se bo enkrat usedel ravno in ne proti tlom in te dobrote ne bo več izpustil iz rok. Ker nismo vsi doma sredi Sahare ali na divjem zahodu, klasičnih težko kategornih terencev ne potrebujemo, pride pa prav višje sedenje, robustna oblika in pripravljenost podvozja na kreacije slovenskih cestnih delavcev in nenazadnje tudi prostornost. Saj veste, velik avto, veliko prostora.
Citroen C5 Aircross je seveda vse to – združuje lastnosti, ki smo jih včasih pripisovali klasičnim limuzinam kot je bila, uh, kako mine čas, Citroenov C5. Tudi C5 Aircross ni več med najmlajšimi, Francozi ga posodabljajo (in so ga posodobili) lani, med drugim z novim obrazom in nekaj preskoki v aktualno tehniko, kot celota pa je C5 Aircross predvsem zrel avto, kjer je večina reči narejenih (in dodelanih, da ne rečemo - racionaliziranih) z razlogom. Prodajna paleta C5 Aircrossa ima le še tri motorje, priključni hibrid ter bencinski in dizelski pogon s 130 konjiči moči. Bencinski 1,2-litrski trivaljni turbo je zdaj že dolga leta del PSA-jeve in tudi Stellantisove družine znamk in je malce bolj rafiniran kot v začetku, še vedno pa se mu en »manjkajoči« valj sliši in občasno tudi čuti. Saj ne, da ne bi opravljal svojih nalog, ampak kot so včasih rekli (in še rečejo) – ni nadomestila za prostornino (in valje, pa še v angleščini se 'no replacement for displacement' bolj umetelno sliši).
Je pa C5 Aircross z osnovnim bencinskim motorjem bržkone tudi najbolj pogosta izbira za kupca tega segmenta in tega modela. Na voljo je enako močan dizel, razlika je le v navoru in ceni, ki je okoli tisočaka in pol višja (za dizla, se razume).
Z dvosklopčnim samodejnim menjalnikom z osmimi prestavami, ki je tudi že standardni član pogona v celi družini, se motor lepo razume. Motor je dovolj prožen, da zadosti tudi malce bolj dinamičnim in odločnim voznikom, ravno letel pa C5 Aircross ne bo. Niti ni temu namenjen, razen če želite poslušati vreščanje mulcev in navijanje žene (ali je obratno), ko polagate ovinke. Tudi poraba je temu primerna. Ni sicer tovarniško nizka, se pa tako z mestno kot obmestno rabo giblje malo čez sedem litrov. Obliki vozila primerno in solidno. Edina pripomba, ki leti na pogon, je sistem start-stop. Ekološki nebodigatreba včasih ugasne avto brez razloga, rad pa tudi vzame kavico (in čik) za premislek, preden pri speljevanju obudi motor. Za tiste, ki bi radi od menjalnika nekaj več, so za volanom tudi lopatke za prestavljanje, vendar, večino časa nanje niti ne pomislite.
C5 Aircross je v paketu Shine lepo založen tudi z asistenčnimi sistemi, od prilagodljivega tempomata in držanja voznega pasu, s katerim lahko pogojno vozite tudi avtonomno, do različnih opozorilnikov za to in ono. Že v času primerjalnega Prima testa lani smo opozorili na infotainment, ki je kljub 10-palcem še vedno premajhen (saj zavzema le del površine), sploh drobna pa je kamera nizke ločljivosti. Tu se leta poznajo in pika. Merilniki so zdaj v celoti digitalni, dodali so Android Auto, Apple Carplay, nekaj je ostalo tudi običajnih gumbov za izbiro osnovnih funkcij, a nastavljanje klimatske naprave boste opravili kar na zaslonu.
Avto ima pogon na sprednja kolesa, zato zamenjavo za težkega terenca kar odmislite, je pa prostor lepo odmerjen in prilagodljiv. V drugi vrsti so trije ločeni sedeži, nastavljivi po dolžini, dovolj je odlagalnih mest spredaj in tudi zadaj. Prav zaradi pomika sedežev prtljažnik meri od 580 litrov pa do 720, če sedeže potisnete povsem naprej. Podiranje naslonjal je potem še zgodba zase. Sedeži so udobni, niso pa nek presežek, predvsem širok naslon bi lahko bolje podprl hrbtenico in jo razbremenil na daljših vožnjah.
Podvozje je dodelano in prenaša v kabino zelo malo ropota in neravnin, seveda pa to niso več časi revolucionarnega hidro pnevmatskega vzmetenja, po katerem je bila znamka znana. V ovinkih je nekaj več nagibanja, a z nominalno močjo motorja tako ali tako ne morete pričakovati športno orientiranega SUV. Tu so zaščita avtomobila na vseh vogalih, dvig od tal in visoko sedenje. C5 Aircross je križanec v osnovnem pomenu besede.
Cene pa so tako ali tako šle v nebo. Primarni C5 Aircross se začne pri skoraj 32 tisočakih, Shine Pack kot vrh ponudbe pa se zdi s 37.250 evri skoraj poceni, vendar se poraja vprašanje, če povprečen uporabnik sploh potrebuje vso opremo, ki je vključena v to opremo.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 8-stopenjski, sekvenčni samodejni; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume spredaj- 205/55R19; gume zadaj - 205/55R19; obračalni krog - 10,7 m;
Karoserija: 5-vratna, suv; segment - L (spodnji-SUV); število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.500 mm x 1.860 mm x 1.689 mm; medosna razdalja - 2.730 mm; kolotek spredaj - 1.579 mm; kolotek zadaj - 1.608 mm; odmik od tal - ni podatka;
Notranje mere: prtljažnik - 580 l;
Mase: masa - 1.405 kg; nosilnost - 555 kg; skupna dovoljena masa - 1.960 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 11,3 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 196 km/h; rezervoar - 53 l; poraba WLTP - 6,6 l/100km (1 op 15,2); emisije CO2 - 148 g/km;