Fiat 500X je eden najstarejših avtomobilov na trgu in še vedno vztraja s stalnimi posodobitvami.
Cena testnega vozila: 24.398 €
uporabnost
cena
Po skoraj desetih letih je zgodbe zdaj počasi res konec, saj je Fiat predstavil naslednika 600, najprej v električni obliki 600e, verjetno pa bo sledil tudi 600X. Subkompaktni SUV s 4,25 metra dolžine je bil precej večji od svojih bližnjih sorodnikov družine 500, od katerih črpa tudi prepoznavne oblikovne poteze, ki segajo vse nazaj do prvega 500 pred več kot pol stoletja. 500X je nastal kot neposredni naslednik Fiata Sedici, ki je bil dvojček Suzukijevega SX4.
V paket največjega 500 (potem ko se je poslovil 500L) so tokrat zapakirali Sport različico, ki ni toliko terensko orientirana, kolikor je šminkasta, s športnimi odbijači, dvojno izpušno cevjo, velikimi 18-palčnimi kolesi in tradicionalno italijansko oblikovano notranjostjo, ki prav tako črpa navdih daleč v preteklosti znamke iz Torina. Seveda je v notranjosti vse še vedno precej klasično, sploh, če upoštevamo desetletje življenja modela. Dva analogna merilnika imata med sabo stisnjen droben digitalni zaslonček, osrednji multimedijski zaslon z uConnectom pa je zdaj po zadnji prenovi nekoliko večji, a po današnjih standardih še vedno precej majhen. Tudi plastika, če ne upoštevamo grafitno kovinsko obarvane sredine na armaturni plošči, ima segmentu primerno precej trdo plastiko.
A ob malih dimenzijah je v tem avtu presenetljivo veliko prostora. No, vsaj spredaj se lahko potnika udobno zlekneta v sedeže in vozita od semaforja do semaforja ali na daljšo pot. V našem primeru je test sovpadal z dirkaškim vikendom v Spielbegru, kamor je Fiat 500X prevažal našo ekipo in po naključju je njegov pred-prenovljeni predhodnik isto počel šest let nazaj na dirki v Belgiji. Pravoverne bo nekoliko zmotil visok prag vstopanja, pa zagon avtomobila, ki zahteva dva (in ne enega!) pritiska na gumb. Veliko je tudi gumbov na volanu, tako na sprednji kot zadnji strani. Pride prav, sicer, ni pa nujno vsako funkcijo dati tudi na volan. Večkrat se je zatikal varnostni pas, občasno je v svoje digitalne sanje zataval tudi uConnect, pa še bi našli kako malenkost. A glede na namembnost, je Fiat 500X čisto spodoben avto na vstopnem delu segmenta.
Soliden je tudi prtljažnik, sploh če z njim potujeta dva odrasla in to na malo daljšo potovanje – 350 litrov je dovolj za vso prtljago in opremo. Z vsemi leti nadgradenj je avto dobil tudi vso potrebo elektroniko, vključno s (precej grobim) pomočnikom za ohranjanje voznega pasu, 500X pa je gledal tudi prometne znake. Ob majhnem zaslonu je pogojno uporabna tudi vzvratna kamera, ki je še vedno nizke ločljivosti.
Pogon »športnega« 500X je bil prepuščen litrskemu mlinčku s tremi valji, ki mu turbo daje umetno dihanje, premore pa 88 kW (120 KM). Ker ni nadomestila za prostornino, je za doseganje dinamičnega premikanja pač treba vzeti v zakup, da bo več dela na stopalki za plin in na ročici šeststopenjskega ročnega menjalnika. Posledično se je povprečna poraba gibala nekje pri sedmih litrih in pol. Trivaljnik se sicer ponaša z dovolj navora, da lahko ob umirjeni vožnji tudi lenarimo z menjalnikom, motor ni nagnjen k glasnosti in tuljenju, je pa res, da bolj kot ga priganjamo, hitreje raste poraba, sploh na avtocestah, kjer se boste približali tudi desetici.
Paket Sport, pri katerem je treba doplačati 1790 evrov, med drugim prinese zatemnjena stekla, športne oblikovne dodatke, 18-palčna lita platišča in LED žaromete in meglenke. Velika kolesa z nizkimi gumami dajejo ne samo športni videz, pač pa tudi športni občutek med ovinki, seveda kar pač omogoča motor. Lega je več kot solidna, bo pa cvetenje asfalta prek koles in volana tudi bolj čutiti v notranjosti. Osnovna cena brez paketa Sport pa je 22.608 evrov. Glede na to, da je 500X avto v odhajanju, ponuja zares veliko in še več, ko gre za korak s časom, zaradi tega pa je tudi cena nekoliko višja kot bi za ta segment pričakovali. S svojo športno pojavo je ta italijanski malček uporaben tako na mestnih ulicah kot na daljših potovanjih, glede na dimenzije pa kot rečeno, nudi zares veliko prostora z obilico uporabnih odlagalnih mest.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 6-stopenjski, ročni; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume spredaj- 225/45R18; gume zadaj - 225/45R18; obračalni krog - 11,1 m;
Karoserija: 5-vratna, suv; segment - C (mali srednji); število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.269 mm x 1.796 mm x 1.580 mm; medosna razdalja - 2.570 mm; kolotek spredaj - 1.545 mm; kolotek zadaj - 1.545 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 350 l;
Mase: masa - 1.365 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 10,7 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 188 km/h; rezervoar - 48 l; poraba WLTP - 6,4 l/100km; emisije CO2 - 121 g/km;