Scenic ni pozabljen. Predstavljamo vam novo generacijo, ki prinaša spremenjeno zasnovo, svež videz, nov pogonski sklop in številne napredne rešitve v potniški kabini. K nam prihaja v prvih mesecih prihodnjega leta.
Na avtomobilskemu salonu v Munchnu se javnosti prvič v živo predstavlja popolnoma novi Renault Scenic. Z oznako E-Tech Electric je jasno, da ta ne uporablja več klasičnih termičnih motorjev, pač pa samo električne, v kombinaciji z baterijami. Lahko bi zapisali, da je po Meganu, ki je pred časom prav tako presedlal na nov tip pogona, zdaj napočil čas še za nekdaj zelo priljubljenega družinskega enoprostorca, da se s spremenjenim DNK-jem vnovič poda na evropski trg.
To je Scenicova peta generacija odkar so ga leta 1996 prvič pokazali svetu. Nova izdaja je grajena na namenski platformi CMF-EV, ki jo zdaj spremlja popolnoma nova zasnova karoserije, saj je ta postal križanec s prepoznavnimi oblikovnimi potezami. Novi Scenic je pravzaprav le nekoliko dodelana študija Vision iz lanskega pariškega avtomobilskega salona. Pri njem je denimo opazen dolg in vodoraven pokrov motorja, spregledati ne gre izrazit svetlobni LED dnevni podpis, ki izhaja iz romba, tu so tudi novo oblikovana 19- ali 20-palčna platišča, medtem ko sta zadnji luči potisnjeni na skrajni rob in sta videti kot puščici, obrnjeni druga proti drugi. Zanimiv je podatek, da novi Renault vsebuje povprečno 37 odstotkov recikliranih snovi v vseh sestavnih delih iz železa in jekla, medtem ko sta denimo pokrov motorja in vrata v 80 odstotkih izdelana iz recikliranega aluminija.
Potniška kabina prinaša znano zasnovo, ki smo jo pred časom najprej spoznali že v električnem Meganu in kasneje še v Australu. Napredno, uporabno in v večji meri digitalizirano. Pri Renaultu v prvi vrsti poudarjajo prostornost in udobje za potnike, pomembna novost pa je povsem na novo zasnovana panoramska steklena streha Solarbay (razvita v sodelovanju s podjetjem Saint-Gobain), ki se s pomočjo tehnologije AmpliSky lahko zatemni ali razjasni po segmentih z učinkovanjem električnih polj na molekule v polimeru razpršenih tekočih kristalov. Ukaz o zatemnitvi lahko uporabnik sproži tudi glasovno. Druga pomembna novost je izboljšani naslon za rokov na zadnji klopi, ki so ga pri Renaultu poimenovali Ingenious. Slednji ima snemljivi roki, ki sta obrnjeni k vsakemu od potnikov, odlagalni prostor za pametne telefone in tablične računalnike, izvlekljivi držali za zaslone, držali za čaše in vtičnici USB-C. Obenem je ta tudi v vlogi lopute za dostop do prtljažnika, da se tako lahko natovori tudi daljše predmete. V osnovi prtljažnik meri 545 litrov, s preklopom naslona zadnje klopi pa je možno tovorni prostor povečati na skupno 1670 litrov. Kar se tiče voznikovega delovnega okolja, tu so 12,3-palčni merilniki, 12-palčni pokončni osrednji zaslon na dotik, medtem ko je celotna multimedija podrejena Googlovi inteligenci oziroma sistemu Android Automotive 12.
Ker je Scenic grajen na platformi, kjer sta se predhodno gradila električni Megane in Nissan Ariya, so nekatere tehnične rešitve znane. Sinhroni elektromotor z navitjem na rotorju z osmimi magnetnimi polji je postavljen spredaj in je na voljo v dveh izvedbah. Z najvišjo močjo 125 ali 160 kilovatov, od česar bo odvisna tudi kapaciteta baterije. Pri šibkejši izvedbi ta znaša 60 kWh, pri zmogljivejši 87 kWh, hkrati pa je pri tej kombinaciji izmerjen tudi največji doseg in sicer 620 kilometrov (pri 60 kWh je doseg 420 km). Največja moč polnjenja na hitrih polnilnicah z enosmernim tokom znaša 130 oziroma 150 kW pri večji bateriji.
Novi Scenic med kupce pripelje v prvi polovici prihodnjega leta, medtem ko je o cenah za zdaj še prezgodaj govoriti. So pa pri Renaultu napovedali, da bodo v ponudbo uvrstili tudi izvedbo s paketom opreme Esprit Alpine, s katerim bo ta pridobil bolj vznemirljiv in športen značaj. Električnega Scenica bodo izdelovali v tovarni Douai na severu Francije.