Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Najboljše od španske klasike
Test: Cupra Leon 1.5 eTSI DSG
Najboljše od španske klasike
Najboljše od španske klasike
12.09.2023 11:15

Nova Cuprina družina ne rabi biti nujno navita in dirkaško nastrojena, da bi bila razburljiva.

Artur Švarc Artur Švarc
Osnovna cena: 32.471 €
Cena testnega vozila: 36.810 €
športna zunanjost
več kot spodoben motor
vozne lastnosti
rob prtljažnika
na trenutke nemiren zadek

Da je Seatu uspela dobra partija in da vedo, kako se reči (športno) postrežejo tudi, ko omenjeni parametri niso v prvem planu, dokazuje Leon z osnovnim 1,5-litrskim turbo motorčkom z nekaj elektrifikacije.

Leon je tako pravzaprav edina modelska stična točka Cupre z osnovno Seatovo znamko, vse ostalo so Cupra »rojeni« modeli (Born, Formentor, Tavascan…). Vseeno je Cuprina različica več kot očitno svoja zgodba, ki si z originalom deli le osnovno obliko. Nenazadnje, nekoč, pred davnimi leti (in za devetimi gorami) so prejšnje generacije Leona nosile oznako Cupra kot vrhunec začimb tega modela, ki je zdaj dobil priložnost tudi v okviru nove znamke.

Filozofija je jasna – Vzeti vse to, kar je Cupra pri Leonu predstavljala nekoč in kar Leon pri Cupri kot znamki predstavlja danes. Na zunanjosti je dovolj športnih dodatkov, da ima avto specifično podobo, od agresivnega sprednjega odbijača in LED žarometov do kar zajetnega difuzorja na zadku z okrasnimi zaključki dveh izpušnih cevi, ki spominjata na rohneči četverček, vse skupaj pa začinijo še 18-palčna kolesa.

Najboljše od španske klasike

Špansko temperamentna je tudi notranjost. Že res, da je znamka del velikega nemškega koncerna, kjer so običajno precej hitro zadovoljni z minimalističnim dizajnom. Pri Leonu v osnovi specifikaciji je kombinacija usnja, dinamično oblikovanih elementov in zaključenih linij, pa dodatek Cuprine bakrene barve in odličen športno oblikovan volan garancija za nadpovprečno občutje. Leon sam po sebi ne želi komplicirati, tu so digitalni merilniki in 12-palčni zaslon na sredi s spodobno grafiko in morda malo manj spodobno enostavnostjo, ampak potegnjeno pod črto notranjost, ki ji prav tako ne manjka prostornosti za nas največje, daje več kot pozitiven vtis. Avto, ki v osnovi ni športnik, se zna tako obnašati tudi v voznikovem okolju. Taka zgodba sta tudi sprednja sedeža z integriranim vzglavnikom in obilico bočnega oprijema, kar ju loči od Seatovega Leona, petvratna različica kombilimuzine pa ob vsem tem prinaša še praktičnost. Prostora zadaj je seveda spredaj sedečim primerno, a Cupra Leon je lahko čisto spodoben (sploh če se odločite za karavana) družinski avtomobilček. V prtljažniku je prostora  za 380 litrov krame, zmoti pa visok nakladalni rob.

Najboljše od španske klasike

Motorna paleta je kar zanimiva, 1,5-litrski TSI z 48-voltnim blago hibridnim dodatkom (ki bo poskrbel predvsem za kak kozarček popitega bencina manj) premore 110 kW (150 KM) in je pravzaprav osnova, medtem ko se pri izbiri večjega 2-litrskega turbaka moč lahko tudi podvoji. A že 1.5 je dovolj za kar lepo bero dinamike, kar nenazadnje kažejo tudi številke – 8,7 sekunde do stotice in 214 kilometrov na uro končne hitrosti niso številke, ki se bi jih bilo treba sramovati. Povprečna poraba, upoštevajoč tudi nekaj pritiskanja čez ovinke, se giblje okoli sedmih litrov in pol. Volan ponuja odlične povratne informacije, dovolj čvrsto je tudi vzmetenje, da se da ves čas čutiti, kaj počne avto med ovinki, seveda pa zato prinese v kabino tudi kakšen bolj glasen odziv na cestne cvetlice, medtem ko so hribčki in doline dokaj solidno blaženi. Ena reč pri podvozju pa je očitna – pri dinamično nastrojeni vožnji se pozna, da je Leon »lahek v zadku«, kar spet pomeni, da lahko s pravim razmerjem zaviranja in vrtenja volana skozi ovinke izvedete tudi nekaj umetniških vtisov, nenazadnje niti elektronika ne bo pretirano agresivno skočila na vsak namig o pobegu zadka. Pri običajni vožnji tega seveda ni zaznati.

Najboljše od španske klasike

Cupra zdaj kot znamka in ne več dopolnilo na Leona prinaša precej širši pogonski spekter tradicionalnega Seatovega modela, ki sliši na ime Leon. Cupra ni le »tuning«, pač pa na novo zasnovana filozofija športnosti, ki si zasluži svojo (drugačno) znamko. In dejstvo, da je športni videz zapakiran že serijsko, je le pika na i. Cena pa, če ste mladi (ali mladi po duši), sploh ni tako pretirana – 32.471 evrov v osnovi in z vsemi dodatki 36.810 evrov. Med njimi so matrični LED žarometi in nekaj varnostnih paketov precej bolj smiselni kot strop v črni barvi in električni pomik sovoznikovega sedeža, kar takoj prinese tisočaka evrov manj za dodatke.

Potegnjeno pod črto, Cupra in Leon, novo in staro, dinamično in tradicionalno, zelo posrečena kombinacija.

Tehnični podatki
Motor: 4, vrstni; prostornina - 1.498 cm3 ; moč - 110 kW (150 KM) pri 5000 - 6000 vrt/min; navor - 250 Nm pri 1500 vrt/min;
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 7-stopenjski, dvosklopčni; zavore spredaj- hlajeni diski; zavore zadaj - diski; gume - 225/40R18;
Karoserija: 5-vratna, kombilimuzina; segment - C (mali srednji); število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.398 mm x 1.799 mm x 1.467 mm; medosna razdalja - 2.684 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 380 - 1.301 l;
Mase: masa - 1421 kg; skupna dovoljena masa - 1880 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 8,7 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 214 km/h; rezervoar - 40 l; poraba WLTP - 6,0 l/100km; emisije CO2 - 135 g/km;
Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
Bacco12.09.2023 11:46
Čisto korekten izdelek, ima pa morda težavo, da za tak denar dobiš pri isti znamki že Formentor, ki vsaj vizualno deluje precej bolj resen voz.
alfafil12.09.2023 12:26
7 do 100, moj T-Roc naj bi imel 8,4, pa sem se vedno spraševal, kje hudiča jih skriva. Mogoče je zdaj kaj boljše v novejših letnikih.
alfafil12.09.2023 12:27
8,7 sem mislil.
7even7713.09.2023 09:05
Bacco, ne morem sicer vedeti, koliko izkušenj imaš z obema "Seatoma" tule z Leonom in dvignjenim Leonom, torej Formentorjem), ampak iz osebnih izkušenj lahko mirno potrdim, da je Leon prijeten, Formenor pa precej bolj štorast voz. Namreč, pri faktično identični podobi - poudarjm, tadrugi je zgolj privzdignjeni in samo nekoliko razvlečeni prvi - je pri Formentorju precej dobro zaznavna (še) slabša preglednost, sploh obupen pa je prednji, po nepotrebnem in umetno dodatno privzdignjen motorni pokrov (ki naj bi ustvarjal občutek SUV-ja - naj bi), ampak dejansko precej zastira pogled na cesto in robove te predvsem spredaj desno, nekaj tudi v levo stran. Obupno. Vodljivost je pri enaki motorizaciji in izvedenki na strani Leona. Pozna se seveda težišče, ko ga na Jezersko - Leona - precej bolj suvereno vodiš. Lahko me kdorkoli demantira, nimam težav. Sklep? Oba sta sicer v redu, če že, a Leon je, po mojih cestnih izkušnjah, boljši in prijetnejši avto.
Bacco13.09.2023 09:34
7even771 z Leonom sem prevozil kar lepo število kilometrov in mi je bil čisto spodoben voz, edino 1.0 motorja ne bi imel. Notranojost mi je delovala sicer nekoliko cenena, kljub opremi FR. Formentor je pa pač bolj po sedanji (kvazi) SUV / Crossover modi. Izgled/moda pred vsebino. Folk pač take avtomobile želi in kupuje, pa čeprav niso niti pretirano varčni, niti prostorni/uporabni, niti se ne peljejo prav dobro. In če je še cena obeh podobna, se bo verjetno večina odločila za onega bolj krampastega.
7even7713.09.2023 10:31
Ja, saj nič pretirano ne oporekam ničemur, kar bi bilo tako zelo pomembno - celo prav imaš. Samo to sem želel izpustavit, da imam z obema avtomobilima kar nekaj km za seboj tudi sam in tako se, sklicujoč se na to dejstvo, sam nikoli ne bi odločil za “takrampastega”, res ne. Izbira pa je stvar vsakogar med nami, jasno.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija