Peugeot 3008 vstopa v novo dobo francoske avtomobilske znamke. Kot prvi iz skupine Stellantis je izdelan na novi platformi, ima novo oblikovno zasnovo in baterijo, ki omogočajo 700 kilometrov dosega. V Slovenijo prihaja v prvi polovici prihodnjega leta.
Kot je napovedala šefica Peugeota, Linda Jackson, na prvem javnem razkritju v tovarni v francoskem Sochauxu, je model 3008 začetnik povsem nove dobe pri Peugeotu. Največ poudarka bodo seveda namenjali električno gnanemu modelu, za njim pa na izbrana tržišča prihaja tudi blago-hibridna in priključno-hibridna motorizacija. Prostora za dizelske motorje pri temu modelu ne bo več. Kot že omenjeno, je 3008 pravzaprav prvi model zgrajen na novi Stellantisovi STLA platformi, ki omogoča vgradnjo 400-voltne polnilne infrastrukture, večjih baterij in je hkrati namenjena razvoju širokega nabora avtomobilov različnih segmentov oziroma velikosti.
Da je prihodnost modela e-3008 povsem drugačna, veliko pove zunanji videz s številnimi novimi oblikovnimi elementi in z novim logotipom. Ne manjkajo niti trije LED svetlobni kremplji, ki so postali trenutni zaščitni znak vseh novih oziroma prenovljenih Peugeotov. Obenem nam dizajn zadnjega dela jasno sporoča, da ta ni več klasični športni terenec, pač pa SUV z nizkim fastback zadkom, ki so ga na podoben način zasnovali že pri modelu 408. Ne glede na oblikovne spremembe, se je ta zdaj v primerjavi s predhodnikom dimenzijsko nekoliko okrepil. Avto v dolžino meri 4,54 metra, v širino 1,89 metra, višina znaša 1,64 metra, medtem ko razdalja medosja meri 2,73 metra. Peugeotovci pravijo, da bo prostora za potnike na zadnji klopi dovolj, je pa nizka streha vzela nekaj davka vzela pri prostornini prtljažnika. Če je pri prejšnjemu modelu volumen znašal osnovnih 591 litrov, v novi izdaji prtljažnik meri 520 oziroma 470 litrov (v primeru dodatne pogonske enote na zadnji osi). Ima pa nova oblika blagodejen učinek na aerodinamiko, saj je izmerjen nižji količnik zračnega upora (0,28).
Tako kot zunanjost je korenito prenovljena tudi potniška kabina. Za potnike ponuja več prostora, udobja in izboljšano funkcionalnost, za voznika pa novo delovno okolje. Prenovljena zasnova i-Cockpit ohranja nekoliko manjši volan, medtem ko dva ločena zaslona zamenjuje z enotni ukrivljeni 21-palčni prikazovalnik, ki je postavljen na vrh armaturne plošče. Opazno širši je sredinski greben, kjer so uredili prostor za nekaj fizičnih stikal in gumbov, nekoliko višje pa so postavili še digitalne i-Toggle gumbe za upravljanje multimedije, klimatske naprave in drugih sistemov. Peugeotovci so se izdatno potrudili še pri izbiri kakovostnih materialov za celotno kabino, za doplačilo lahko v tovarni vgradijo znane AGR sedeže ali zmogljivo Focalovo ozvočenje, obenem pa velja izpostaviti še sistem AQS (Air Quality System), ki stalno spremlja kakovost vstopnega zraka v kabino, in sistem za čiščenje zraka Clean Cabin, za učinkovito filtracijo onesnažujočih plinov in delce.
Zdaj pa k bistvu, ki v večini povsem spreminja prihodnost tega modela. Tritisočosmico bodo prvenstveno ponujali v električni izvedbi, ki bo na voljo v treh izvedbah. Vstopna verzija bo imela vgrajeno 520 kilogramov težko baterijo (NMC – nikelj, mangan, kobalt) s kapaciteto 73 kWh, ki bo povezana z električno pogonsko enoto na sprednji osi (157 kilovatov in 373 Nm navora). Doseg na papirju znaša 525 kilometrov, najvišja hitrost pa 170 km/h. Druga izvedba bo imela vgrajeno enako baterijo in še dodaten motor na zadnji osi, ki bosta razvijala najvišjo moč 240 kW, pogon bo speljan na vsa štiri kolesa, najvišja hitrost je omejena pri 180 km/h, doseg po WLPT pa ostaja enak – 525 km. Ta je od vseh treh izvedb najtežja (2199 kg). Najbolj zanimiva bo zagotovo tretja izvedba, ki se v največji meri izpostavlja s precej višjim dosegom. V tehničnih podatkih je zapisano, da ta zmore brez polnjenja prevoziti 700 kilometrov, podlaga za tak dosežek pa je 98 kWh baterija in zgolj ena pogonska enota s 170 kilovati na sprednji osi. Kar se tiče pogonskega dela velja omeniti, da polnjenje baterij na hitrih polnilnicah z enosmernim tokom poteka z najvišjo močjo 160 kW, da bo 3008 serijsko opremljen s polnilnikom, ki lahko sprejme do 11 kW iz trifaznega električnega vira, na tem seznamu ne bo manjkala niti toplotna črpalka, medtem ko bodo možnost napajanja zunanjih naprav (V2L) primerno zaračunavali.
Kot so nam sporočili iz slovenskega distributerja se proizvodnja v omenjeni tovarni začenja februarja prihodnje leto, ko bodo začeli izdelovati najprej električne E-3008. Ti bodo k nam pripeljali spomladi prihodnje leto, medtem ko bodo tritisočosmice z bencinskim motorjem (MHEV) in priključno-hibridnim motorjem kupcem na voljo nekoliko kasneje. O cenah ta trenutek še ni podatkov.