Španija je predlagala manj strogo različico prvotno zastavljenega novega standarda Euro 7, ki jo je podprla tudi večina vodilnih držav Evropske unije.
Predlog je milejša različica prvotnega predloga Evropske komisije za zaostritev mejnih vrednosti emisij za onesnaževala, ki niso CO2, kot so ogljikov monoksid in dušikovi oksidi, kar bi pomenilo, da bi standard Euro 7 poleg merjenja delcev CO2 vključeval tudi onesnaženje, ki tvori mikroplastične delce, ki se sproščajo pri zaviranju, kotaljenju in razgradnji pnevmatik.
V predlagani obliki se zdi standard Euro 7 preveč ambiciozen in s tem neuspešen. Osem držav je zaostritvi nasprotovalo z argumentom, da so proizvajalci avtomobilov že sicer pod hudim pritiskom, da izpolnijo načrtovano prepoved prodaje novih avtomobilov z motorji z notranjim zgorevanjem do leta 2035. Standard Euro 7, ki naj bi začel veljati leta 2025, je po mnenju nasprotnikov predrag in prinašal premalo koristi za okolje.
Generalni direktor Renaulta Luca de Meo predvideva, da bodo zaradi standarda Euro 7 proizvajalci prisiljeni še naprej vlagati v razvoj motorjev z notranjim zgorevanjem, kar bo avtomobilsko industrijo odvrnilo od popolne elektrifikacije. Izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares je opozoril, da bo nov standard podražil manjša vozila, kar bo prizadelo predvsem revnejša gospodinjstva.
Končne podrobnosti kompromisa, ki ga je predlagala Španija, bodo obravnavali na ministrskem zasedanju EU, preden bodo pripravljene za razpravo z Evropskim parlamentom in Komisijo.