Štiri leta po prvih fotografijah so prvi kupci na posebni podelitvi dobili svoje Cybertrucke.
Na dogodku Tesla Delivery Event, kjer so Elona Muska slavili kot boga (in nekoč Stevea Jobsa pri Appleu), so postale končno znane tudi vse specifikacije. In te so praktično nore, tako kot avto sam. Cybertruck je kontrapunkt ostalih električni priredb pickupov kot so Rivian R1S, Ford F-150 Lightning in Chevrolet Silverado EV. Kot je povedalo njegovo božanstvo Elon, je Cybertruck zanje nedosegljiv na mnogih področjih.
V dolžino Muskova električna pošast meri kar 5,68 metra, širok je 2,2 metra in ima v najmočnješi različici tri elektromotorje z močjo 621 kW, ki veliki pickup do stotice v Beast (pošastnem) načinu izstrelijo v vsega 2,7 sekunde, kar je nekako toliko kot Porsche 911 Turbo S, a je ta s 1625 kilogrami skoraj enkrat lažji od Cybertrucka, ki ima 3103 kilograme.
Kot je povedal Musk, njegova najnovejša kreacija ni le hitra kot strela, pač pa tudi močnejša in bolj uporabna od kateregakoli drugega pickupa na trgu. Reč lahko vleče do 4990 kilogramov, obremenitev je 1134 kilogramov. Vse te številke sicer pripadajo najmočnejši različici Cyberbeast, ki ima 515 kilometrov dosega, končna hitrost pa je 209 km/h. S podaljševaljnikom dosega gre najmočnejši Cybertruck vse do 708 kilometrov. Hitro polnjenje se vzpne vse do 250 kW...
Halo! Podaljševaljik dosega? Mar je Musk dodal beninski motor? Seveda ne, pod to opcijo se skriva še dodatna baterija, ki zavzame tretjino kesona. V osnovi ta meri 3.424 litrov. Cybertruck Cyberbeast ima tudi ceno na ameriškem trgu - 88.500 evrov v naši valuti.
Seveda so na voljo tudi drugačne konfiguracije - običajni Cybertruck brez pošasti s štirikolesnim pogonom bo premogel okoli 450 kW. Cybertruck All-Wheel Drive do stotice pospeši v 4,.3 sekunde, končna hitrost je 180 km/h in ima manj kot tri tone, točneje 2995 kilogramov. S 547 kilometri je to tudi različica z najdalšim dosegom (in z 'range extenderjem' 756 km). Za ta primerek Muskovi fantje zaračunajo preračunanih 63.250 evrov.
Čez dve leti prihaja še najbolj mizerna verzija s samo zadnjim pogonom in 400 kilometri dosega. Pospešek? 6,7 sekunde, vleče lahko 3402 kg, vstopni Cybertruck pa bo stal naših 45.830 evrov.
Keson zadaj meri 1,80 metra v dolžino, širok je 1,22 metra. Koeficient upora za ta klinasti avto je 0,335, kar je več kot Model 3 in Model S, ampak še vedno precej manj kot Ram 1500 in celo nekdanji Citroen CX.
Od tal je veliki električar oddaljen kar 43,2 centimetra, zahvaljujoč velikanskim 35-palčnim gumam. Tu so še prilagodljivo in aktivno zračno vzmetenje, zapore diferencialov, vektorsko usmerjanje navora zadaj, volan po žici in ob štirikolesnem volanu tudi manjši obračalni krog kot Model S. Cybertruck za podporne sisteme nima 12V, pač pa 48V napetost.
V notranjosti Cybertruck oponaša tipično Teslino atmosfero, kar pomeni, da bo petsedežna zasedba imela en zaslon in praktično ničesar več. No, malo več. Sprednji ekran meri 18,5 palca, za zadnjo vrsto pa so dodali majhen 9,4-palčni zaslon. Cybertruck ima 15 zvočniko, številne USB-C porte in nekaj 120- in 240-voltnih vtičnic. Streha je praktično v celoti prosojna.
Torzijska trdnost vozila je večja od McLarna P1, v avto pa lahko izprazniš celo avtomatsko puško, pa ne bo v notranjost vstopil noben naboj. Zakaj, se vprašate? Zakaj pa ne, odgovarja Musk. Šef vsekakor ni skoparil s hvalnicami najnovejšega produkta.
"Vsake toliko časa na trg pride nekaj posebnega, vsakih 5 do 10 let pa nekaj zelo posebnega. To so posebni trenutki. Zelo redko se zgodijo produkti, za katere ljudje govorijo, da niso mogoči. To je en tak trenutek. Strokovnjaki so rekli, da tak avto ne more obstajati, a je tu," je Musk utišal kritike. "To je naš najboljši izdelek do zdaj. Zahvaljujoč Cybertrucku je prihodnost videti kot prihodnost."
Bomo to beštijo kdaj videli pri nas? Ni nemogoče. Če ne kaj drugega, bo povzročala kar nekaj zmede v prometu in na parkirnih mestih.