Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Volvo Elbil, prvi švedski električar
Koncept
Volvo Elbil, prvi švedski električar
Volvo Elbil, prvi švedski električar
04.08.2024 14:36

Volvo osvaja trg električnih vozil s svojim najmanjšim modelom EX30, toda zgodba malega električarja se je začela pred skoraj pol stoletja z modelom Elbil.

Urša Prosenjak

Elbil je bil nenavaden koncept, ki danes velja za pradedka vseh električnih modelov švedske znamke. Njegovo ime v švedskem jeziku menda pomeni električni avto, nastal pa je kot eksperiment proizvajalca, ki ga je finančno podprlo skandinavsko telekomunikacijsko podjetje Televerket.

Malčka, dolgega 2,46 metra, je napajalo 12 šestvoltnih baterij, ki so omogočale doseg okoli 90 kilometrov ali dve uri vožnje. Dosegel je lahko hitrost 20 km/h, tehtal pa je kar 2.200 kg. Izdelali so dva prototipa, enega z dvema in enega s štirimi sedeži, predstavili pa so ju leta 1976. Podjetje Televerket ju je uporabljalo za lastne potrebe, za dostavo pošte in pomoč svojim delavcem v Gothenburgu brez onesnaževanja.

Volvo Elbil, prvi švedski električar

Ker sta bili to predvsem servisni vozili, ne pa avtomobila za širšo javnost, njuna oblika ni bila posebej privlačna, saj je bila v ospredju funkcionalnost. Velik del Elbilovih elementov je specifičnih, čeprav jih je nekaj vzetih z ostalih takratnih Volvovih modelov.

Prvi električni Volvo v zgodovini je bil opremljen tudi s štirimi varnostnimi pasovi in vzglavniki sprednjih sedežev, kar je bilo takrat še daleč od standarda.

Danes si je mogoče pionirsko električno vozilo ogledati tudi v živo, a je zato potrebno odpotovati na sever Evrope. Razstavljen je namreč v Volvovem muzeju v Arendalu.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
skrivo04.08.2024 14:48
Podobnih poskusov je bilo pred 50 in več leti še več, a ni šlo, ker so bile svinčene baterije pač pretežke. Če ne bi prišlo do izuma Litijeve baterije s strani Nobelovega nagrajenca John-a Goodenough-a, danes na Avtomaniji ne bi pisali člankov o električnih avtomobilih.
jjs04.08.2024 15:02
V spominu iz tistega časa imam Ford Comuta in De Tomaso Rowan. O slednjem so pisali, da ima doseg 300 km, a pri največji hitrosti le 60 km/h.
RenaultF104.08.2024 22:33
Nekaj vam ne stima pri podatkih, če je doseg 90 KM pri Max hitrosti to nanese 3 ure in pol vožnje. Ali pa je doseg zgolj 40 km
rovokopac05.08.2024 17:45
Najlepši Volvo.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija