Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Globalne zaloge novih vozil za 57% večje kot v enakem obdobju lani
Gospodarstvo
Globalne zaloge novih vozil  za 57% večje kot v enakem obdobju lani
Globalne zaloge novih vozil za 57% večje kot v enakem obdobju lani
07.08.2024 08:50

Zaloge novih vozil se približujejo 2,9 milijona, kar je trikrat več kot v času pandemije, ko so v času krize pri oskrbi s polprevodniki znašale približno 900.000 avtomobilov.

Marko Hanželič

Pozabite na gradnjo novih tovarn za proizvodnjo električnih vozil, ki jih nihče več noče, avtomobilski proizvajalci veliko bolj potrebujejo nova parkirišča. Pravkar objavljeni podatki kažejo, da so se zaloge novih vozil junija v primerjavi z enakim mesecem lani povečale za 57 odstotkov.

Po podatkih družbe S&P Gobal Mobility imajo proizvajalci avtomobilov samo v Severni Ameriki na zalogi trenutno skoraj 2,9 milijona avtomobilov, zaradi česar se nam zdijo dnevi iz obdobja pandemije, ko smo poročali o nevarno nizkih zalogah novih vozil zaradi pomanjkanja polprevodnikov, zgodba iz neke povsem druge knjige.

Takrat so se zaloge zmanjšale na približno 900.000, kar pomeni, da je zdaj na voljo več kot trikrat več avtomobilov, SUV-jev in poltovornjakov kot pred tremi leti. Junija so se zaloge v primerjavi z majem povečale za 1,8 odstotka, kar pomeni 13 zaporednih mesecev povečanja zalog.

Globalne zaloge novih vozil  za 57% večje kot v enakem obdobju lani

Rezultat te velike zaloge vozil je, da imajo kupci veliko izbiro. Namesto da bi morali čakati, da bo želeni tip vozila pripeljal s tekočih trakov, obstaja velika verjetnost, da je že na voljo, saj stoji v kakšnem izmed skladiščnih kompleksov.

Toda kupcev, ki bi lahko kupili potrojeno zalogo, ni trikrat več. Na žalost avtomobilskih proizvajalcev – in to je deloma tudi njihova največja težava – si zaradi visokih cen novih vozil mnogi kupci ne morejo privoščiti. Medtem, ko so bile najnižje prodajne cene najvišje julija lani in so nato do marca letos padle, se cene od takrat naprej spet vzpenjajo.

Zanimiva anomalija je razvidna iz podatkov družbe S&P, če pogledamo zaloge, ločene po segmentih. Medtem ko zaloge večine vozil od poletja 2022 vztrajno naraščajo, so zaloge kompaktnih SUV-jev od julija 2023 za približno šest mesecev strmo narasle, se nato umirile, maja in junija letos pa ponovno narasle. Poleg tega se je povprečna zaloga vseh vozil med majem in junijem povečala za 1,8 odstotka, pri kompaktnih SUV-jih pa kar za 7,4 odstotka.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
alfafil07.08.2024 09:43
No trgovci, čas je, da začnete uporabljati osnovno pravilo ekonomije. Večja ponudba od povpraševanja pomeni kaj?
jjs07.08.2024 10:26
Vedo, kaj delajo. Prvič, če gre res za globalno številko, potem takole na prvo žogo 2,3 milijona niti ni tako zelo pretirana številka. Graf sicer daje tak vtis, ker se začne šele pri II/2022. Zanimivo bi bilo videti situacijo tudi pred COVIDom. Drugič, pri tako visokih maržah si financiranje takšne zaloge mirno privoščijo. In ja, kot pravi @alfa, cene bodo padle, ko bo treba. In bomo spet na vsakem koraku bombardirani z raznimi "akcijami" in odprtimi vrati itd.
skrivo08.08.2024 00:32
Cene bodo spustili le, če bo to res potrebno, drugače pa seveda ne. Vsi bi radi bajno zaslužili in ker nihče ne spusti cen, vsi vpleteni svoje cilje dosegajo, le mi potrošniki smo tepeni, ker imamo na izbiro le drage in še bolj drage avte in nič drugega.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija