Cena litij-ionskega baterijskega paketa se je od leta 2008 znižala s 1.415 USD/kWh na 139 USD/kWh v lanskem letu.
Izdelava električnih avtomobilov je bistveno cenejša kot pred 15 leti. Nova študija ameriškega Urada za tehnologije vozil pri Mininistrstvo za energijo (DOE) kaže, da so se stroški baterij za električna vozila med letoma 2008 in 2023 zmanjšali za kar 90 odstotkov, kar avtomobilskim proizvajalcem omogoča, da lažje zapolnijo cenovno vrzel med avtomobili z motorji z notranjim zgorevanjem in električnimi vozili.
Eden najpomembnejših dejavnikov pri proizvodnji električnih vozil so velikost, teža in stroški baterijskega sklopa. K sreči se slednje v zadnjih desetletjih zaradi izboljšanja baterijskih tehnologij in uvedbe novih kemikalij, novih proizvodnih postopkov in precejšnjega povečanja obsega proizvodnje nenehno zmanjšujejo.
Po podatkih DOE se je cena litij-ionskega baterijskega paketa znižala s 1.415 USD/kWh leta 2008 na 139 USD/kWh v lanskem letu. Razlika ni tako velika, če upoštevamo 15-letno inflacijo, saj se je prvotni strošek po prilagoditvi na sedanjo vrednost v dolarjih znižal na približno 1.000 dolarjev. Kljub temu je padec cene precej osupljiv, zlasti med letoma 2009 in 2013.
Ocene upoštevajo lahka tovorna vozila s proizvodnjo vsaj 100.000 enot na leto. Če številke v dolarjih na kWh predstavimo v perspektivi, bi 81 kWh baterija Teslinega modela Y leta 2008 stala 114.615 dolarjev, leta 2023 pa 11.259 dolarjev.
Avtomobilski proizvajalci pričakujejo, da se bodo stroški baterij v naslednjih nekaj letih še naprej zniževali, zaradi česar bodo cenovno dostopna električna vozila postala realnost. Študija podjetja za tržne analize Gartner kaže, da bo do leta 2027 proizvodnja električnih vozil cenejša od proizvodnje vozil z motorji z notranjim zgorevanjem. Številna podjetja napovedujejo, da bo do konca desetletja dosežena prepotrebna cenovna pariteta med obema družinama pogonskih sklopov.
Manjše cene proizvodnje in s tem nižje priporočene cene bi pomenile znatne prihranke za kupce električnih vozil, zlasti če upoštevamo stroške lastništva. Glede na nedavno študijo družbe JD Power so skupni stroški za električna vozila v petletnem obdobju že zdaj nižji od stroškov za vozila z motorji z notranjim zgorevanjem v 48 od 50 ameriških zveznih držav.
Videli bomo še, ali bo upočasnitev povpraševanja po električnih vozilih na globalnem trgu negativno vplivala na znižanje stroškov proizvodnje baterij, saj se je načrtovano povečanje proizvodnje v bližnji prihodnosti izkazalo za precej (pre)optimistično.