V petek bo na na ogled Amazonu nova epizoda The Grand Tour, zadnja s tremi velikimi voditelji, Clarksonom, Hammondom in Mayem.
Po dveh desetletjih ustvarjanja ene najboljših avtomobilskih oddaj, če ne kar najboljše – Top Gear in po številnih kontroverznih dogodkih, bo trojica odšla še na zadnjo skupno pustolovščino v Afriko v okviru njihovega pribežališča – The Grand Tour.
Konec neke dobe je kot nalašč, da pogledamo v zgodovino obeh oddaj in predvsem trojice voditeljev, ki so skrbeli za salve smeha, pa tudi zgražanja med ljubitelji avtomobilizma. Za celo zgodbo pa moramo skočiti nazaj v času vse do 22. aprila 1977, ko so na BBC-ju prvič predvajali avtomobilistično oddajo Top Gear Magazine s prispevki o novih avtomobilih, prometni varnosti in sorodnih temah. Format oddaje ni bil nov in je bil uporabljen že pri oddaji Drive-In (pozneje Wheels) na Thames TV. Prvo sezono so v zasebni produkciji predvajali le na BBC Midlands, šele leto zatem je oddaja začela zanimati šefe v Londonu.
Clarkson je naredil oddajo drugačno…
V naslednjih letih je oddaja izjemno popularna in je obsegala jesensko in pomladansko serijo in je bila tudi ena najbolj gledanih v prvi polovici osemdesetih. Proti koncu dekade je prišlo do večjih sprememb v formatu, nabor tem se je razširil še na klasične avtomobile, motocikle in športne dogodke. V oddajo so prišli novi obrazi, med njimi dirkač Tiff Needell in novinar Jeremy Clarkson, ki ga je producent Joe Bentley izbral potem, ko je videl njegove prispevke v reviji Performance Car Magazine. Kljub očitkom, da oddaja zanemarja varnost pri vožnji in onesnaževanje, je 1988 dosegla vrhunec s povprečno 5 milijoni gledalcev na oddajo na BBC2. Velik del zaslug lahko pripišemo prav Clarksonu in njegovemu specifičnemu načinu podajanja vsebin – z veliko humorja in brez dlake na jeziku.
1991 je prišlo do novih menjav med voditelji (v prvi fazi oddaje se jih je zvrstilo kar 40), med novinci je bil tudi mladi novinar James May, Top Gear pa je dobil tudi posebne oddaje in »odvrtke«. Uspeh so 1994 nagradili z izdajanjem revije Top Gear, ki je nudila veliko možnosti sodelovanja bralcev (in gledalcev). 1998 se je iz oddaje poslovil Clarkson, naslednje leto pa drugi popularni voditelj, Brendan Coogan, ki so ga obtožili, da je vozil pijan. Močan pad gledanosti in nezanimive vsebine so šefe pri BBC prepričale, da po izteku neprekinjene serije oddaj med septembrom 2000 in oktobrom 2001 Top Gear upokojijo. Večina ekipe se je potem preselila na Channel 5, kjer so Tiff Needell, Quentin Wilson in Vicki Butler-Henderson aprila 2002 zagnali oddajo Peta prestava (5th Gear), ker BBC ni hotel prepustiti pravic za ime Top Gear.
Vi kar pojdite, bomo mi sami
Ko je BBC konec 2001 ukinil Top Gear, sta do šefov stopila Jeremy Clarkson in producent Andy Wilman in predstavila nov format oddaje – namesto magazinovskih prispevkov je bil osrednji prostor studio, pa stalno mesto za testiranje avtomobilov in testni voznik z izkušnjami, v oddajo pa bi vsakič povabili znanega gosta.
Po nekaj sestankih in zavedanju, da konkurenca pripravlja 5th Gear, je BBC dal zeleno luč. Snemanje se je začelo poleti 2002 v hangarju na letališču Dunsfold v Waverleyu. Ker je bil od stare garde na voljo le še Clarkson, je svojo novinarsko vlogo nadgradil v voditeljsko, pridružila pa sta se mu še Richard Hammond in Jason Dawe. Še največ težav je prinašala izbira testnega voznika, ki bi bil dober dirkač in tudi primeren za pred kamero. Čez čas so nad iskanjem obupali, Wilman in Clarkson pa sta odločila, da pač ne bo govoril. Na koncu je bil med kandidati izbran Perry McCarthy, skrivnostni vesoljec v dirkaški opravi s čelado pa je dobil ime The Stig
Prvi del novega formata so predvajali 20. oktobra 2002. V začetku so bili nekateri segmenti oddaje precej podobni predhodni, med drugim intervjuji in pisma gledalcev, oddaja pa je prinašala cel kup humorja. Tako so voditelji na začetku oddaj redno uničevali prikolice za kampiranje. Po prvi seriji je Dawea zamenjal James May, ki je v začetku zavrnil sodelovanje, potem pa si je ob novem formatu in popularnosti kmalu premislil. Na začetku tretje serije je do takrat črni Stig postal bel, McCarthyja pa je zamenjal Ben Collins. Ko je mineval čas, je oddaja napredovala v smeri bolj specifičnih in nenavadnih predstavitev novih avtomobilov, izletov, dirk in najrazličnejše primerjave med vozili, včasih smiselne, pa tudi povsem nesmiselne. Na teh izletih in dirkah se je začelo tudi uničevanje avtomobilov, večinoma je šlo za zelo poceni rabljene avtomobile. Del oddaje je bil redno tudi krog z »avtom z razumno ceno«, ko so gostje postavljali čas na provizoričnem dirkališču na omenjenem letališču za lestvico najboljših, enako pa je Stig počel za lestvico najhitrejših avtomobilov.
Ena najbolj gledanih oddaj je oddaja o avtomobilih
V začetku 2006 je BBC želel prestaviti sedež oddaje z Dunsfolda v Enstone, kar pa so regionalne oblasti prepovedale, zato so osmo serijo na Dunsfoldu maja 2006 snemali kar brez dovoljenj in v spremenjenem studiu. A oslarije, ki so jih fantje zganjali z avti in vsem, kar se premika, so kar klicale po nesreči. Ta se je zgodila 20. septembra 2006, ko se je Hammond hudo poškodoval med vožnjo turbojet drag dirkalnika, s katerim je zletel s steze pri 400 km/h. BBC je produkcijo ustavil do nadaljnjega, dokler Hammond ne okreva. Ni trajalo dolgo, le do 5. oktobra. V prvi oddaji devete serije 28. januarja 2007 so pokazali tudi nesrečo, gledanost pa je z 8 milijoni presegla celo finale Big Brotherja. Poleti 2007 je bila posebna oddaja, Polar Special, prva, predvajana v visoki ločljivosti. Skupaj s Toyoto je BBC ustvaril odisejo na magnetni severni pol, Clarkson in May pa sta, s komičnimi vložki, postala prva, ki sta šla tja z avtom, točneje s Hiluxom. Še ena posebna oddaja je bila jesenska 24-urna dirka v Silverstonu, kjer so voditelji skupaj s Stigom vozili star BMW 330d z biodizlom, ki so ga »posadili« pomladi.
Vstopnice za snemanje oddaje v njenem studiu v živo so bile dobesedno razgrabljene in čakalna vrsta je bila dolga – 21 let. Popularnost trojice je bila tako velika, da so ločeno ustvarili dogodek v živo, Top Gear Live, ki je gostoval kot turneja v 16 državah po svetu. Na začetku 14. serije konec 2009 je bilo kritik na prežvečeni in predvidljiv format vedno več. Pretiravanja z razbijanjem in prisiljen humor so preveč prekrivali vsebino. Wilman je v enem od intervjujev priznal, da se je trojica preveč vživela v svoje risankaste like in da so tehtnico vsebin z avtomobilov prevesili nase kot klovne. Čeprav je trio Clarkson, Hammond in May deloval kot idealen in harmoničen voditeljski team, je njihov frontman v zadnjih letih vedno bolj začel kazati zvezdniške muhe.
Liki iz risanke
Namreč, vsak od trojice je imel svoje značilne lastnosti – Jeremy Clarkson (Jezza), rojen 1960, je bil skoraj 2 metra visok gorjan z grobimi opazkami, prežetimi s cinizmom in čudnim humorjem, James May (Captain Slow, Kapitan počasni), rojen 1963, pa je deloval nerodno, ampak tudi najbolj inteligentno, ostala dva pa ste norčevala iz njega, da ne zna vozit (kar seveda ne drži). In tu je potem še Richard Hammond (Hamster, hrček), rojen 1969, mali, pronicljiv in duhovit lik. Skupaj so tvorili enega najboljših voditeljskih teamov na televiziji in potem… Proti koncu 2014 so imeli pri BBC-ju že dolg seznam pritožb zober Clarksona in njegovega obnašanja, tako v oddajah kot na snemanjih. 2014 sta se zgodila dva incidenta. Iz oddaje 19. serije umaknjen prispevek so izvohali novinarji, v njem Clarkson v slogu An ban pet podgan izbira med dvema avtomobiloma, vmes pa pribije rasistično besedo »črnuh« (nigger). Drugi incident se je zgodil v posebni oddaji po Burmi, ko so fantje gradili most, Clarkson pa je, videč domačina, ki prečka most, navrgel, da je poševen (There's a slope on it). Čeprav je opazka mišljena na neravnino na podlagi, ta fraza pomeni tudi »poševnookca«. Šefi pri BBC so izdali zadnje opozorilo Clarksonu. A potem je sledil nov incident. Naslednji special v Argentini se je ekipa komaj rešila pred razjarjeno množico, potem ko je imel Clarkson na avtomobilu tablice H982 FKL, jasno referenco na Falklandsko vojno 1982, kjer je Argentina doživela hud poraz. Kljub vsemu je bila oddaja predvajana kot božični special 2014, z javnim opravičilom na koncu. Tisti, ki so Clarksona dolga leta spremljali, so zdaj že videli njegovo pobalinskost, rad je izzival, neglede na posledice, samo da se je on zabaval.
…Clarkson je oddajo tudi uničil
Končno je prišel 10. marec 2015, 22. serija je bila prekinjena. Razlog? Preiskava incidenta na snemanju, ko je Clarkson verbalno in fizično napadel producenta Oisina Tymona, ker mu ni prinesel prave hrane. Vodstvo BBC je takoj prekinilo pogodbo s Clarksonom, brez da bi nadaljevali 22. serijo, skupaj z njim pa sta potem odšla tudi May in Hammond, pa tudi glavni producent Wilman. Vseeno so za BBC posneli še en special, ki je bil na sporedu 28. junija 2015, v njem pa so namignili, da se selijo na Amazin. Trio adijo in Top Gear so šli vsak svojo pot.
Na kratko, za kako drugo zgodbo, dodajmo, da je Top Gear dobil nove voditelje: to so bili Chris Evans, ameriški igralec Matt LeBlanc, družbo pa so jima delali še Eddie Jordan, Chris Harris in Sabine Schmitz. Oddaja je tekla potem do 2019, ko jo je prekinil kovid, nova voditelja pa sta bila ob Harrisu še Andrew Flintoff in Paddy McGuiness. Ti trije so potem uspeli dvigniti gledanost skoraj na isti nivo kot slavni trio pred njimi. Ko je na snemanju 34. serije decembra 2022 na Dunsfiledu Flintoff doživel že drugo nesrečo in je bil hudo poškodovan, so snemanje prekinili. Marca 2023 je BBC sporočil, da se Top Gear ne bo vrnil na spored, vsaj ne v bližnji prihodnosti.
Velika turneja
Trojica voditeljev s producentom Andyjem Wilmanom ni dolgo mirovala. Prva od 45 epizod nove oddaje The Grand Tour je bila na sporedu 18. novembra 2016. Format oddaje je bil precej podoben Top Gearu, a namesto studia je bila oddaja snemana v šotoru, ki je v prvih epizodah gostoval po različnih mestih na svetu, potem pa je Cotswolds postal stalna baza. Producenti so ravno dovolj spremenili podrobnosti, da oddaja ni bila kopija Top Geara, zaradi česar bi si lahko nakopali težave BBC-ja. Manjkale niso niti posebne oddaje z dogodivščinami. Po treh sezonah so sporočili, da se stari studijski format s prispevki o avtomobilih poslavlja in da bo ostal le še format z zgodbami in potovanji po svetu, brez občinstva. 4. in 5. serija, ki sta nastajali v letih od 2019 do 2024, sta imeli vsaka po 4 epizode. Prva, z naslovom Mornarji, se je odvijala v delti reke Mekong v Kambodži in Vietnamu, druga na Madagaskarju, potem pa je pandemija ekipo prikovala na domače otočje.
Peta epizoda, slavni Scandi Flick, je bila potem posneta šele marca 2022 v Skandinaviji, kjer smo videli še eno hudo nesrečo, ko je James May v tunelu z Mitsubishijem Lancerjem bočno priletel v steno in si polomil rebra. Scandi Flick so kot prvi del pete serije predvajali jeseni 2022. Za nas je najbolj pomembna šesta epizoda, Eurocrash, kjer so fantje potovali iz Poljske čez vzhodni blok in končali v Sloveniji, kjer je Clarkson jedel blejsko rezino. Videli smo ga junija lani. Sedmi del Sand Job s potovanjem čez Saharo je bil predvajan letos februarja, v petek 13. septembra pa bo osmi del, One For The Road, posnet lani jeseni v Zimbabveu, zaključil skupno pot Clarksona, Hammonda in Maya. Čeprav se je sprva razumelo drugače, bo The Grand Tour tekel naprej, a z drugo ekipo ne bo več isto, kar je počela sveta trojica avtomobilskih voditeljev in novinarjev.
Vsi trije so vsak zase vzporedno vodili še druge oddaje, May na primer o zgodovini igrač, Hammond o inženirskih dosežkih, Clarkson pa je zadnja leta svoje posestvo spremenil v kmetijski resničnostni šov. Po 20 skupnih letih verjetno še niso rekli zadnje, vsaj za zdaj pa bodo šli v zgodovino kot zares posebni voditelji s še bolj posebnimi, včasih skoraj čarobnimi prispevki iz sveta avtomobilizma. Za penzijo in prepoznavnost pa se jim tako ali tako ni treba bati.