Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Carine za kitajske električarje bi lahko bile tudi 45-odstotne
Trgovinska vojna
Carine za kitajske električarje bi lahko bile tudi 45-odstotne
Carine za kitajske električarje bi lahko bile tudi 45-odstotne
29.09.2024 18:58

Evropska unija želi uvesti kar 45-odstotne carine za električna vozila, izdelana na Kitajskem. O predlogu bodo predvidoma glasovali že ta petek.

Urša Prosenjak

Po poročanju Bloomerga so države članice prejele osnutek uredbe za predlagane ukrepe, glasovanje pa je bilo najprej preloženo zaradi pogajanj s Pekingom v poskusu iskanja rešitve, ki bi preprečila uvedbo novih dajatev. Četudi bo predlog sprejet, to ne bo zaprlo vrat za nadaljnja pogajanja, niti ni izključeno, da se bo datum glasovanja še premakni.

Spomnimo: predlogu za uvedbo carin je botrovala preiskava Evropske komisije, ki je pokazala, da Kitajska nepravično subvencionira svojo industrijo električnih vozil in da so carine nujne za vzpostavitev približno enakopravnega položaja vseh proizvajalcev na evropskem trgu. Kitajska zanika kakršne koli kršitve s svoje strani in je zagrozila s carinami na evropske izdelke, kot so mlečni izdelki, žganje in svinjina, pa tudi avtomobile z velikimi motorji. Če bi prišlo do te odločitve, bi carine veljale naslednjih pet let, bile pa bi nad obstoječo desetodstotno stopnjo.

Države članice, vključno z Nemčijo in Španijo, so posvarile pred uvedbo carin, češ da bi lahko sprožile trgovinsko vojno. Kitajska je druga največja trgovinska partnerica v Evropi in lani je blagovna menjava znašala 739 milijard evrov.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
jjs30.09.2024 00:04
Super obeti še za tistega nekaj preostalega evropskega izvoza na kitajski trg...
Pr0ph3t30.09.2024 07:00
Problem vseh evropskih znam je preveč režije. Ko je kriza prvo kar naredijo podjetja je reorganizacija - več vmesnih šefov/direktorjev, manj delavcev v proizvodnji (in ne na račun avtomatizacije). Vedno se vprašam, kako lahko ena Mazda uspe razviti avtomobile po zadnjih eco standardih, vmes se odloči za drugačen pristop od ostalih znamk, proizvede dober milijon enot in vseeno preživi. Moje mnenje je, da bi morala Evropska unija nabiti carine tako na celotne izdelke kot tudi na polizdelke. Na takšen način boš lahko prisilil, da se bodo morali odločiti tudi za EU proizvajalce sestavnih delov, vse enote se bodo sestavii v EU in posledično se lahko tudi mi kaj iz tega naučimo. Saj na takšen način delajo na kitajskem. Vsi EU proizvajalci imajo obrate na kitajskem, ker se drugače polizdelkov ne splača uvažati na kitajsko (carina). Pa delovna sila tam, ni nič kaj cenejša kot tukaj. ENostavno kitajci veliko boj zrelo in dolgoročno razmišljajo kot naši EU birokrati.
Whiteswan30.09.2024 09:13
Se en dokaz dekadence zahoda. Namesto razmisleka, prilagoditve in protinapada, raje v prazno kaznujejo. To je kot da na tekmi v 85minuti zgubljas 3:0, tvoji igralci zoge ne spravijo niti preko sredine, ti pa fouliras enega za drugim igralcem v upanju da ta pri 3:0 nebo zmagal...
darker30.09.2024 10:25
Nemška vlada (trenutno) še ne odobri subvencij v avto industrijo, ker jih tako želijo prisiliti v nujno potrebno prestrukturiranje. Bomo videli, kako dolgo bo vztrajala.
avtodenis30.09.2024 10:41
Zgoraj sami ekonomisti... Če Kitajska vlada spodbuja nelojalno konkurenca tako, da subvencionira svoje proizvajalca, da proizvajajo z izgubo in izvažajo na Evropski trg z željo, da se evropske proizvajalce uniči, potem ne moreš tega samo gledat in pustiti, da se trg samo-regulira.
Whiteswan30.09.2024 10:55
Klasicno, za luzerje so vedno vsi drugi krivi.
avtodenis30.09.2024 18:11
Klasično, za luzerje so vedno vsi drugi krivi.
alfafil30.09.2024 18:41
Avtodenis, zakaj potem nemška vlada razmišlja o pomoči VW? Subvencije v državah EU, tudi v Sloveniji so kaj? Da Kitajci proizvajajo z izgubo bi trebalo še dokazat.
Pr0ph3t30.09.2024 19:13
No, bom še nekaj stvari dopisal. Kako je mogoče, da je stroj z Evropskimi komponentami cenejši na kitajskem kot v EU? Kako je mogoče, da je dobavni rok EU komponent na kitajskem teden do dva, v EU pa par mesecev? Pa ne govorimo o par tisoč € ampak so 6 mestnih cifrah. Glede subvencij pa... Kdo je tukaj pameten in kdo neumen? Pa kaj če kitajska financira njihove dobavitelje? Zakaj EU ne naredi tega? Ampak tudi če bi, naši bi cene ohranili enake, zraven bi radi pa še subvencije pobasali v žep. To je pa druga plat EU, kjer se zaradi subvencij izdelki podražijo, namesto da bi se pocenili. In to se sedaj maščuje preoizvajalcem.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija