

Kot največji v družini predstavlja dobro alternativo kupcem, ki iščejo veliko prilagodljivega prostora ali uporabno tretjo vrsto sedežev.
Cena testnega vozila: 46.880
kakovost in prijeten notranji ambient
udobni sedeži
prostornost
skrita stikala vključno s tistim za menjalnik
v paleti velikega družinskega enoprostorca bi morala biti tudi dizelska različica
Oblikovno ostre linije in impozantna maska s kremplji na straneh odbijača v obliki LED žarometov, so prepoznavni elementi Peugeotove nove generacije avtomobilov. Skoraj 4,8 metra velik avto, oblikovan kot pravi enoprostorec, vas bo spodobno zastopal na parkirišču pred hišo. Zadaj ima tanke trojne družinske luči, vgrajene v konce usločene letvice. Prtljažna vrata so bolj pokončna kot pri 3008 ali 408. Zadnja stekla so spodobno zatemnjena. Čeprav se streha ne spušča tako vidno kot pri ostalih Peugeotovih enoprostorcih, je jasno, da tudi 5008 izgublja samo utilitarni značaj in hoče prav tako nositi vpadljivo sodobno obleko. Samo poglejte kako se končajo zunanja stekla ali letev na boku, oziroma na zadnjih stebričkih.
Ker mora imeti družinski avto dovoljšno količino prostora za prtljago, so Peugeotu namenili v najslabšem smislu 350 litrov, ki jih moč na več načinov povečati. Že pri zloženi tretji vrsti sedežev dobite do stropa 916 litrov velik prtljažni prostor. Kar je spoštovanja vredna številka. Za manjše dodatke poskrbijo nastavljiva naslonjala v drugi vrsti. Preglednost je navkljub meram zelo dobra. Peugeot pa v GT opremi ponudi vrsto senzorjev in kamero, ki vam pomagajo 5008-ico spraviti v vsako luknjo. Za 1800 evrov dodatka si lahko omislite tudi sprednjo kamero, dodatne senzorje, nadzor nad menjavo pasu, prečnega prometa in samodejno vožnjo. Priporočljivo.
Peugeotov i-cockpit in i-toggles serija digitalnih “stikal” prinašata svežo atmosfero. Seveda morda ne bo všeč vsem, kot ni všeč vsem Peugeotova pozicija majhnega volanskega obroča. Deluje povsem dobro. Nekateri ga imajo celo radi. Pri preusmerjanju pozornosti voznika je i-toggles bistveno varnejši od kompleksnih menijev, ki jih uporabljajo nekatere druge znamke. Večino nastavitev pa potem tako opravite na velikem sredinskem zaslonu na dotik. Upravljanje je z novo prenovo bistveno enostavnejše, še vedno pa je nekaj prostora za izboljšave.
Peugeot 5008, seveda tudi drugi Peugeoti z enakim sistemom, se ponašajo z ukrivljenim zaslonom s črnim okvirom, ki sega izpred voznika do sredine. Panoramska verzija ima zaslone na videz v zraku. Pred voznikom so koncentrirane informacije o vožnji, na sredini, kot rečeno vse ostale funkcije od navigacije, do upravljanja gretja in hlajenja, medijev, telefona in Android Auta ali Apple Car. Prava stikala pod i-toggles zaslonom so skrita, slabo vidna in daleč od voznika. Predal v sredinski konzoli se odpira na čuden način in na čudno stran. Barvna kombinacija notranjosti zaživi šele po sončnem zahodu. Ni nekaj za zelo zadržane kupce, če takšni sploh še obstajajo. 5008 ima enako osvetlitev tudi v drugi vrsti. Plus za konsistenco.
Zadnja klop je udobna, razdeljena na eno in dve tretjini. Mogoče jo je premikati tudi vzdolžno. Ob vstopu v tretjo vrsto se elegantno umakne. Po širini je dovolj prostora za tri odrasle. Srednji bo moral malo potrpeti. Obenem vam za tri otroške sedeže priporočamo, da preverite vašo kombinacijo. Isofix sidrišča so samo na zunanjih dveh sedežih. Saj veste, redka vozila razen velikih kombijev omogočajo opcijo tri v vrsto. Tudi zaradi izjemne velikosti nekaterih modelov otroških sedežev. Zadaj, v tretji vrsti bo težje za odrasle, otroci pa imajo prostora vrh glave. Če tja posedete odrasle bodo morali biti v drugi vrsti otroci, ker potem zmanjka prostora za noge, oziroma kolena. Še slabše je, če se v drugi vrsti odločijo naslon prilagoditi v pol sedeč položaj.
Pred pogonom namenimo nekaj besed legi Peugeota 5008. Družinski avtomobil in lega na cesti? Nepomembno!? Ni res, 5008 ponuja nezahtevno upravljanje, brez posebnih atraktivnih vložkov, kar pa pomeni, da se sicer ne čuti kaj posebnega se dogaja s kolesi, vseeno pa je vožnja varna in udobna. Liniji sledi zvesto, udarce zelo dobro blaži, morda malce dolgočasno, ampak kaj drugega je dovolj varno za družinska potovanja. Pogonski sklop smo že preizkusili, torej trivaljni turbo bencinec, z majhnim elektromotorjem vgrajenim v menjalnik z dvojno sklopko in šestimi prestavami. V Peugeotu 5008 je malo manj odziven kot v manjšem bratu. Ni težav s hibridnim sklopov, ki vas prevaža do tridesetih kilometrov na uro. Še manj s polnjenjem primerljivo majhne baterije. Poraba se giba med sedmimi in malo pod devetimi litri, odvisno od teže noge in prometnih pogojev. Menjalnik je prijeten, njegovo delovanje se zdi celo nekoliko mehkejše kot v manjšem bratu.
Vseeno je 1,2-litrski trivaljnik s 100 kilovati moči spodnji del izbire. Za osnovni agregat je dovolj zmogljiv, varčnost se je pokazala šele, ko smo se popolnoma posvetili varčni vožnji. Vsi, ki bi želeli nekaj več, bodo morali poseči po priključnem hibridu ali električarju. Oba imata precej tisočakov višjo ceno. Tu se pokaže Peugeotova moč, za opremo GT in zares velik avto zahtevajo manj kot štirideset tisočakov. Če ga opremite z vsem, kar vam lahko ponudijo, se cena seveda precej spremeni.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 6-stopenjski, samodejni; gume - 235/50R20; obračalni krog - 10,6 m;
Karoserija: 5-vratna, suv; število sedežev - 7; mere (d/š/v) - 4.791 mm x 1.895 mm x 1.694 mm; medosna razdalja - 2.901 mm; odmik od tal - 194 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 348 - 2.232 l;
Mase: masa - 1680 kg; nosilnost - 670 kg; skupna dovoljena masa - 2.350 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 11,3 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 200 km/h; rezervoar - 53 l; poraba WLTP - 5,7 l/100km (1 op 17,5); emisije CO2 - 130 g/km;







