

Ker neupoštevanje voznikov o primerni varnostni razdalji spada med pogoste vzroke prometnih nesreč, so ponekod preskusno že postavili nove merilniki oziroma prikazovalnike varnostne razdalje. V prihodnjih mesecih bo teh še več.
Pri Agenciji za varnost v prometu so zapisali, da se je v zadnjih treh letih zgodilo kar 5.710 prometnih nesreč zaradi neustrezne varnostne razdalje, pri tem je ena oseba umrla, 71 se jih je težje poškodovalo, 2.483 pa lažje. Ker na trgu poleg merilnikov hitrosti že nekaj časa obstajajo tudi merilniki varnostne razdalje, so na AVP pilotno kupili tri takšne sodobne opozorilne sisteme. Postavili so jih na tri izbrane, prometno najbolj kritične točke v Sloveniji glede na statistiko prometnih nesreč in na povprečni letni dnevni promet.
Kako deluje prikazovalnik varnostne razdalje? Tak sistem je sicer nekoliko bolj zapleten, kot je merilnik hitrosti. Sestavljata ga dva sklopa, in sicer kamera z računalnikom in prikazovalnik, ki je od kamere oddaljen približno 100 metrov. Kamera najprej v navideznem vnaprej določenem polju zazna vozilo, ki potem znotraj poligona prevozi navidezno premico. Sistem nato z računalnikom zazna in izračuna čas, ki preteče med prvim in drugim vozilom, ki prevozita to navidezno premico. Če je le-ta krajši od dveh sekund, potem prikazovalnik (zaslon) takoj pokaže, da varnostna razdalja ni ustrezna in obratno. Na ta način dovolj zgovorno (s piktogramom) ustrezno opozori voznika, da mora razdaljo povečati, oziroma ga pohvali, če je ustrezna.
Kot že omenjeno, nekaj tovrstnih prikazovalnikov v Sloveniji že deluje. Pri partnerskem podjetju v projektu so tako iz podatkov, ki so na voljo, zaznali, da se je varnostna razdalja v prvih mesecih povečala za 30–35 odstotkov, pozneje pa je učinkovitost nekoliko upadla. Še vedno pa ocenjujejo, da se je varnostna razdalja povečala za kakšno četrtino, kar je vsekakor premik v pravo smer.












