

Električni avtomobili se predstavljajo kot ključna rešitev za zmanjšanje globalnega segrevanja in izboljšanje kakovosti zraka, toda nova raziskava kaže, da leži večja nevarnost drugje.
Hujši onesnaževalec od izpustov dizelskih motorjev je zavorni prah, ki ga oddajajo tako električni kot klasični avtomobili, a ker so električni avtomobili občutno težji pri zaviranju oddajajo tudi več zavornega prahu.
Znanstveniki z Univerze v Southamptonu so preučevali vpliv delcev iz različnih vrst zavornih ploščic na zdravje pljuč. Preizkušali so štiri vrste ploščic: nizko kovinske, polkovinske, neazbestne organske in hibridne keramične. V nasprotju s pričakovanji so se prav organske zavorne ploščice izkazale za najbolj škodljive. Povzročile so največ vnetja v pljučih, po oceni znanstvenikov so bile celo bolj toksične od dizelskih izpustov.
V ZDA so prav te ploščice najpogostejše, saj so cenovno ugodne, tihe in imajo nizko stopnjo obrabe. Razvite so bile kot alternativa azbestnim ploščicam, vendar vsebujejo baker, ki izboljšuje toplotno prevodnost, bakreni delci pa so povezani z boleznimi, kot so rak pljuč, astma in kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB).
Nekatere države v ZDA sicer že sprejemajo zakonodajo za zmanjšanje vsebnosti bakra v zavornih ploščicah, vendar predvsem zaradi varovanja vodnih virov, ne pa zaradi vpliva na zdravje pljuč.
EURO 7 standardi, ki začnejo veljati leta 2026, bodo omejili emisije zavornega prahu, vendar bo to vplivalo le na nove avtomobile, ne pa na obstoječe nadomestne dele.
Regulacija emisij, ki ne prihajajo iz izpušnih cevi, je po vsem svetu še vedno pomanjkljiva. Poleg zavornega prahu so velik vir nevarnih delcev tudi obrabljene pnevmatike, kar je še posebej problematično pri električnih vozilih, ki zaradi večje povzročajo še večjo obrabo gum.
















