
S športnim Špancem z nahrbtnikom smo se zapeljali do Lendave in pokukali tudi na drugo stran državne meje.
Prekmurje, najbolj vzhodna in za mnoge najbolj eksotična slovenska pokrajina, ponuja obiskovalcem edinstveno mešanico kulture, kulinarike in naravnih lepot. Od prostranih polj do gričevnatega Goričkega, ta regija vedno znova preseneča s svojo raznolikostjo. Obiskovalec si lahko ogleduje slikovite vasi, okuša lokalne specialitete, kot sta prekmurska gibanica in bograč, ter se sprosti v termalnih vrelcih. Prekmurje je idealna destinacija za tiste, ki iščejo avtentično doživetje in želijo odkriti skrite dragulje Slovenije.
Mi smo se tokrat s Cupro Leon Sportstourer 1,5 eTSI DSG podali na potep do Lendave, našega najbolj vzhodnega mesta, ki je že stoletja talilni lonec kultur, ki so se tukaj srečevale in se srečujejo ter sobivajo še danes. Do tja je mogoče po avtocesti, a se Leon Sportstourer še bolje znajde na magistralkah, ki pa v Prekmurju (vsaj na južnem koncu) niso pretirano zavite, vseeno pa lahko vozniku ponudijo nekaj veselja do vožnje.
Testni primerek je poganjal 1,5-litrski blago-hibridni pogonski sklop, ki predstavlja vstopno izbiro, a povsem zadosti pričakovanjem, v kolikor želje po športnosti niso pretirane. Sploh v nižjem delu območja vrtljajev zna biti tudi dovolj oster pri pospeševanju, pri avtocestnih hitrostih pa se morda vseeno pozna, da krivulja navora začne padati pri 3.500 vrtljajih v minuti in da je konjenica pod motornim pokrovom omejena na 150 glav.
Ob prihodu v Lendavo prišleka že od daleč pozdravljata dve znamenitosti. Prva je markanten razgledni stolp Vinarium, ki so ga postavili leta 2015 in ponuja prekrasen panoramski pogled na praktično štiri države, drugi pa lendavski grad, ki gosti Galerijo-Muzej Lendava, kjer so na ogled dela priznanih umetnikov. V mestu najdemo tudi eno od štirih preostalih sinagog v Sloveniji, ki priča o bogati judovski zgodovini Lendave. Njena zunanjost je precej asketska, a skriva zanimivo notranjost z veliko judovske motivike. V centru mesta poglede privlači tudi zanimivo oblikovan kulturni center, pod katerega se je podposal znani madžarski arhitekt Imre Makovecz.
Ko smo že pri notranjosti, se dotaknimo tudi tiste v Cupri Leon Sportstourer, ki je sicer podobna tisti v Seatovem modelu, a je vseeno viden razkorak med enim in drugim. Športen volanski obroč in kakovostna sedeža za voznika in sopotnika sta morda najbolj pomembna znanilca sprememb, zanimiva rešitev sta tudi stikali za vklop in izklop ter menjavo voznih programov na spodnjem delu volana, za kakovostno zvočno kuliso pa poskrbi Sennheiserjev avdio sistem.
Po krajšem postanku v Lendavi, kjer je lepo viden tudi vpliv investicij madžarske vlade, sem se podal še na drugo stran nekoč zloglasnega mejnega prehoda Dolga vas/Redics, kjer so se nekoč valile nepregledne kolone tovornih vozil, pa tudi avtobusov in osebnih avtomobilov. Slednji so pot nadaljevali vsega nekaj kilometrov, do takratne nakupovalne meke, mesteca Lenti oziroma Lentibe po naše. Danes tega vrveža že zdavnaj ni več, kljub temu pa Lenti pa še danes v veliki meri živi od slovenskih in avstrijskih evrov, saj je tržnico z oblačili zamenjal termalni park, v katerega radi zavijejo tudi slovenski turisti.
Če smo na eni strani lahko kaj hitro opazili, kako hitro se razvija Lendava, kjer ima svoje proizvodne obrate tudi nekaj velikih svetovnih multinacionalk (npr. farmacevtski velikan Sandoz) in da vanjo veliko vlagajo tudi Madžari, se zdi, da se je v vaseh na drugi strani meje življenje ustavilo v nekje v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Človek se ne more izogniti razmišljanju o tem, da ima Viktor O. raje svoje rojake na naši strani, kot na svoji.
Nad Lendavo se dvigajo Lendavske in Dolgovaške gorice, kjer domuje tudi markantni razgledni stolp Vinarium, na ozkih in zavitih cestah pa se dobro znajde tudi Cupra Leon Sportstourer, tudi zaradi neposrednega krmilnega mehanizma in čvrstega podvozja, ki vozniku dajeta dovolj povratnih informacij, svoje pa dodajo tudi odločne zavore, ki prav tako prispevajo k suverenim voznim lastnostim. Na naši strani sicer ceste niso ravno za polaganje ovinkov, je pa na madžarski strani izbira solidnih magistralk s tekočimi ovinki toliko večja in toliko bolj primerna za Leona, ki si je na našem izletu v povprečju postregel s 6,3 litra neosvinčenega bencina na sto prevoženih kilometrov.
Pri obisku Prekmurja seveda ne moremo mimo lokalnih kulinaričnih dobrot, pa naj si gre za glavne jedi ali sladice. Lendava v tem oziru ponuja precej, od Gostilne Lovski dom, kjer vam postrežejo še s čim drugim kot z divjačino, do kavarne Torteraj, ki vam bo noge spodnesla z izjemnimi slaščicami. Tudi na drugi strani meje je nekaj zanimivih kulinaričnih doživetij, cene pa so ugodnejše kot v Sloveniji.
Posvetimo se še nekoliko našemu testnemu avtomobilu. Glede na razmere na trgu se zdijo cene za ta športni kombi konkurenčne glede na ponujeno. Osnovni model Sportstourer TSI z ročnim menjalnikom je na voljo za manj kot trideset tisočakov, medtem ko blago elektrificirana različica eTSI s samodejnim menjalnikom stane od 33 tisoč evrov naprej, kar je le nekaj malega več od primerljivega polbrata po imenu Seat Leon FR. Z dodatno opremo se cena povzpne na približno 36 tisoč evrov, testni model pa je zaradi paketa sistemov aktivne in pasivne varnosti, paketa Driving perfomance, ki vključuje večvodilno premo zadaj, elektronsko nadzorovane blažilce, športno podvozje, zmogljivejše zavore in 19-palčna platišča, matričnih LED-žarometov ter panoramske sončne strehe prilezel nad 42 tisočakov.
Ta družinski kombi ponuja zanimivo izbiro za tiste, ki cenijo športno noto in dinamično vožnjo. S svojo privlačno identiteto znamke in kompetentnostjo v zavojih izstopa iz množice. Čeprav vstopni bencinski motor ne zagotavlja izjemnih pospeškov, pa kombi, ki se že v osnovi lahko pohvali s 620 litri prtljažnega volumna, s svojim natančnim krmiljenjem in čvrstim podvozjem omogoča dovolj užitka v vožnji. Ponuja uravnoteženo kombinacijo uporabnosti, športnosti in cene.