
Z Bigsterjem Dacia vstopa v enega najbolj kompetitivnih segmentov evropskega avtomobilskega trga. Na evropski premieri smo se imeli možnost zapeljati s tem novim predstavnikom segmenta SUV C, ki stavi na uporabnost in cenovno dostopnost.
Dacia je s prenovo celostne podobe in osredotočenjem na bistvene vrednote, kot so preprostost, robustnost in cenovna dostopnost, v zadnjih letih uspešno pritegnila nove kupce. Prenovljena podoba je znamki prinesla sodobnejši in privlačnejši videz, kar je še posebej pomembno pri nagovarjanju mlajših generacij kupcev. S predstavitvijo modela Bigster, ki vstopa v segment kompaktnih športnih terencev (SUV C), Dacia cilja na povsem nov segment kupcev, ki si ob prostornosti želijo tudi večji nabor funkcij in bogatejšo serijsko opremo.
Ta segment predstavlja skoraj četrtino vseh prodanih vozil v Evropi, zato je ključnega pomena za nadaljnjo rast znamke. Dacia s tem modelom ne le širi svoje ponudbe, temveč tudi potrjuje svoje ambicije za osvajanje novih trgov in utrditev položaja na evropskem avtomobilskem trgu. Pri romunski znamki so v ozir vzeli tudi dejstvo, da se je cena povprečnega predstavnika segmenta SUV C v zadnjih petih letih iz 29 tisoč zvišala na 38 tisoč evrov. Prav v tem inflacijskem premiku je Dacia zaznala svojo priložnost in namerava Bigsterja cenovno pozicionirati na ceno povprečnega predstavnika segmenta SUV C izpred petih let.
Bigster se ponaša s kompaktnim in pokončnim prednjim delom, poudarjenim s široko masko in značko Dacia. Kljub robustnemu videzu je avto še vedno videti tudi eleganten, z grafičnimi elementi in kombinacijo mat in sijajne črne barve elementov zunanjosti. Zaščitne obloge so izdelane iz trpežne obarvane plastike, medtem ko so obrobe iz materiala Starkle®, delno izdelanega iz recikliranih materialov.
Funkcionalna notranjost Bigsterja ustreza potrebam kupcev segmenta C-SUV. Na voljo so lita platišča premera 17 ali 18 palcev, opcijsko pa tudi 19-palčna lita platišča z zanimivim dizajnom. Izbirate lahko med enobarvno ali dvobarvno karoserijo s črno streho, ki je prav tako novost pri Dacii. Nova indigo modra barva poudarja eleganten videz avtomobila.
Tudi pri snovanju notranjosti avtomobila so se Daciini oblikovalci in inženirji osredotočili na prostornost, ergonomičnost in udobnost. Pred voznikom je 7- ali 10-palčni zaslon instrumentne plošče, za upravljanje z infozabavnimi vsebinami pa je na sredini na vrhu še dodaten 10-palčni zaslon. Praktičnost zagotavlja možnost izbire visoke sredinske konzole, ki prinaša tudi naslon za roke, hlajeni predal pod njim, indukcijsko polnjenje telefona in več odlagalnih površin, za udobje med vožnjo pa skrbi dvopodročna klimatska naprava, omisliti pa si je mogoče tudi panoramsko strešno okno.
Bigster bo sicer na voljo s tremi kompleti serijske opreme, pri čemer sta Essential in Expression namenjena predvsem enostavnosti, Extreme enostavnemu čiščenju in trpežnosti ter Journey, ki skrbi za višjo raven udobja in je namenjen predvsem daljšim potovanjem.
Eden od glavnih adutov novega Bigsterja je vsekakor obilje prostora v potniški kabini, ki tudi za daljše potovanje brez težav “pogoltne” pet oseb in vso njihovo prtljago, hkrati pa zaradi relativno visoke strehe daje še dodaten občutek prostornosti. Prostora za noge zadaj je res v izobilju, prtljažni prostor pa omogoča, da vanj pospravimo do 667 litrov prtljage ob uporabi zadnjih sedežev. Omeniti velja tudi praktična pritrdilna mesta YouClip, ki omogočajo namestitev različnih pripomočkov (od držala za mobilni telefon za voznika, žepa za drobnarije, obešalnika za torbo pa do praktične prenosne lučke), deljivo zadnjo klop v razmerju 40/20/40, ki omogoča prevoz do 2,7 metra dolgih predmetov tudi takrat, ko so v avtomobilu štirje potniki in funkcijo Organizator prtljažnika, ki omogoča ogled nosilnosti vsakega modela in optimizacijo shranjevanja v prtljažniku z uporabo vgrajenega asistenta.
V različici Journey ima Bigster že serijsko vgrajeno električno nastavljivost višine in naklona sedeža, ter ročno nastavljivo ledveno oporo. Bigster Journey in Extreme imata v izvedenki s hibridnim pogonskim sklopom že serijsko vgrajen tudi prilagodljiv regulator hitrosti ACC (Adaptive Cruise Control), kar ustreza pričakovanjem posameznih in tudi flotnih kupcev na dolgih potovanjih.
Dacia Bigster je prvi model skupine Renault z novim pogonskim sklopom, imenovanim Hybrid 155. Ta je kombinacija štirivaljnega bencinskega motorja z močjo 80 kW (107 KM), dveh elektromotorjev (eden zmore 37 kW, drugi ima vlogo visokonapetostnega zaganjalnika/generatorja), akumulatorja z zmogljivostjo 1,4 kWh (230 V) in elektrificiranega samodejnega menjalnika. Slednji ima štiri prestave za motor z notranjim zgorevanjem in dve prestavi za oba elektromotorja in deluje brez klasične sklopke. Tehnologijo sicer že poznamo iz drugih avtomobilov skupine Renault, v tem primeru je glavna novost 1,8-litrski motor z notranjim zgorevanjem. V primerjavi z motorjem Hybrid 140, ki ga Dacia uporablja v modelih Jogger in Duster ima novi pogonski sklop za 11 kW (15 KM) večjo moč, za 20 Nm večji navor (170 Nm prispeva motor z notranjim zgorevanjem) in povečano zmožnost vleke prikolice (za 250 kg več, torej okrog ene tone). Rekuperativno zaviranje skupaj z veliko zmogljivostjo shranjevanja energije v akumulator ter učinkovitost samodejnega menjalnika Bigsterju omogočajo, da zmore v mestu do 80 odstotkov časa voziti izključno na elektriko. Poleg tega vedno spelje z električnim pogonom.
Druga motorna možnost je Mild Hybrid TCe 140, ki je prav tako prvič na voljo v avtomobilu znamke Dacia, njegovo bencinsko gnano osnovo pa predstavlja motor TCe 130, ki ga poznamo iz Dusterja. V Bigsterju je opremljen z osnovno ravnijo elektrifikacije, pri kateri je trivaljni bencinski motor s turbo polnilnikom, delujoč na Millerjevem ciklu (večja učinkovitost in manjše izgube pri črpanju) kombiniran z blagim hibridnim sistemom z napetostjo 48 V in šeststopenjskim ročnim menjalnikom.
Tretji pogonski sklop pri Bigsterju je Mild Hybrid-G TCe 140, ki nadaljuje tradicijo Daciinih modelov na avtoplin (LPG), hkrati pa lahko vozi tudi na bencin. Pri Bigsterju imamo prvič kombinacijo možnosti uporabe obeh energentov in blago-hibridnega sistema napetosti 48 V.
Med vožnjo na avtoplin ima Bigster Mild Hybrid-G TCe 140 v povprečju za 10 odstotkov manjši izpust ogljikovega dioksida kot z enakovrednim bencinskim motorjem brez hibridizacije. Zahvaljujoč dvema posodama za gorivo s skupno prostornino 99 litrov (50 litrov za bencin in 49 litrov za avtoplin) ima doseg do 1.450 kilometrov. Posoda za avtoplin je nameščena pod dnom prtljažnika in zato ne zmanjšuje njegove prostornine.
Edina možnost s štirikolesnim pogonom je Bigster Mild Hybrid TCe 130 4x4, pri katerem, kot že ime pove, prav tako gre za blagi hibrid z napetostjo 48 V v kombinaciji z 1,2-litrskim trivaljnikom. Rekuperativno zaviranje, podobno kot v ostalih primerih Daciinih blagih hibridov, polni akumulator z zmogljivostjo 0,8 kW. Vozniku v pomoč je tudi sistem Terrain Control s petimi načini vožnje (Auto, Snow, Mud/Sand, Offroad in Eco).
Prve vtise smo za volanom Bigsterja zbirali v zaledju Marseilla, na razgibanih podeželskih cestah Provanse, ki se še ni obarvala v barve sivke in vinogradov. Preizkusii smo model Hybrid 155, ki se izkaže za prijeten potovalnik, s katerim sicer ne boste podirali hitrostnih rekordov, vas pa bo zanesljivo, skupaj s celotno družino, udobno in varno pripeljal od točke A do točke B. V ovinkih se sicer čuti, da je nekoliko daljši od Dusterja, posledično je v želji po dinamični vožnji malce bolj podvržen podkrmarjenju, kljub vsemu pa je zaradi bolj čvrsto nastavljenega podvozja, ki pa vseeno ni na trdi strani, udoben tudi na slabših voznih podlagah. Impresivna je bila tudi poraba goriva, kljub temu, da na triurni vožnji do mesta Aix-en-Provence nismo uporabili avtoceste. Bigster Hybrid 155 si je postregel s 5,1 litra bencina na sto prevoženih kilometrov.
Omenimo še novico, ki bo razveselila tudi avanturiste. Dacia Bigster se namreč z naborom dodatkov InNature lahko spremeni v pravi mali kamper, v katerem se lahko naspite na postelji dimenzij 190 x 130 centimetrov, v manj kot dveh minutah pa jo lahko pripravi ena sama oseba, k njej pa spadata še polica in prostor za prtljago. Omisliti si je mogoče tudi strešni prtljažnik in šotor, ki se popolnoma prilega zadnjemu delu vozila in nudi dodaten prostor za spanje.
Za konec se posvetimo še dobavljivosti in cenam. V Sloveniji se bo cena osnovnega Bigsterja z opremo Essential začela pri 23.490 evrih. Standardna oprema paketa Essential je obsežna, podroben seznam pa najdete v pripetem ceniku. Kupci bodo, kot že rečeno, lahko izbirali med dodatnimi tremi paketi: Expression, Journey in Extreme. Različica s štirikolesnim pogonom Mild Hybrid 130 4x4, ki je na voljo izključno s šeststopenjskim ročnim menjalnikom, je na voljo z doplačilom 3.700 evrov, s čimer se cena povzpne na najmanj 27.190 evrov. Izbira "pravega" hibridnega pogona pa bo nakup podražila še za dodatnih tisoč evrov. Dacia Bigster bo slovenskim kupcem na voljo že čez dober mesec, prednaročila pa pri Dacii že zbirajo.













