
CR-V je eden od pionirjev razreda SUV in po treh desetletjih je postal tudi prvi Hondin priključni hibrid.
Cena testnega vozila: 57.690
udobje
prostornost
asistenčni sistemi
cena
prednost udobja pred dinamiko
Hondin kompaktni SUV je bil predstavljen prvič 1995 kot kombinacija terenca in udobja potniškega avtomobila. Če ste se kdaj spraševali, kaj kratica pomeni - CR-V je Comfortable Runabout Vehicle ali dobesedno »Udobno vozilo za vožnjo naokoli«. Tudi 3 desetletja in šest generacij pozneje to še vedno drži, avto pa je ves čas šel v korak s časom in ima kar nekaj dobrih atributov.
In ja, kot smo že omenili, specifika električnega pogona, ki ga poganja bencinski motor je pri CR-V pri nas pred nekaj meseci dobila še različico priključnega hibrida, CR-V pa je tako tudi prvi pravi Hondin avto, ki ga za del vožnje s kablom napojimo z elektriko.
Od vseh Hondinih SUV je CR-V še najbolj dovršeno oblikovan. Z boka daje klasično kombi zasnovo, sprednja maska je pokončna in široka, LED žarometi so ostri in moderni, zadnje navpične luči pa ohranjajo hišno identiteto. Skladno pa se je posrečila tudi izpeljaval najnižjega dela odbijačev.
S 4,7 metra dolžine in 2700 milimetri medosne razdalje obljublja udobje in prostornost, kar se v praksi tudi potrdi. Potnika spredaj na usnjenih sedežih nista utesnjena s sredinsko konzolo, medtem ko preseneti predvsem na zadnjih sedežih, kjer je prostora za noge zares ogromno, kar 41 centimetrov. Pri CR-V smo že v januarski Avtomanijini zgodbi poudarjali, da se precej naslanja na klasiko in tradicijo, ko gre za notranje oblikovanje.
Dizajn ni tehnično futurističen, so pa vse reči tam, kjer jih predvsem mi, nekoliko starejši vozniki, poznamo že desetletja trajanja naše vozniške kariere. Gumbi na volanu, digitalni merilniki, osrednji minimalističen zaslon na vrhu armaturke z jasnimi funkcijami, ločeno upravljanje klimatske naprave in gumbi za upravljanje vožnje na mostu med sedežema. Izbira smeri vožnje, električna (sicer samodejna) ročna zavora in ker gre za avto tudi z izrazito električno dušo, tudi režim vožnje.
Platforma priključnega hibrida je ista kot pri polnem hibridu, vendar ima nekaj razlik zaradi dodatka baterije. Po višini je PHEV skoraj centimeter nižji (nima štirikolesnega pogona), ima za 38 litrov večji prtljažnik v primerjavi s štirikolesno gnanim običajnim hibridom, baterija s kapaciteto 17,7 kWh pa doda kar 100 kilogramov teže.
Pogon je že znana kombinacija 2-litrskega bencinskega motorja s 109 kW (148 KM) , ki odvisno od načina vožnje in dinamike služi kot primarni vir energije na daljše vožnje in kot generator za polnjene baterije. Njegova stranka je elektromotor s 135 kW in 335 Nm navora, ki poganja CR-V v električnem načinu ali v kombinaciji z bencinskim motorjem. Za prepletanje obeh svetov skrbi e-CVT brezstopenjski menjalnik. Baterija na papirju obljublja do 82 kilometrov dosega, v praksi pri mestni vožnji poteče pri okoli 60 kilometrih. Moč polnjenja je 6,8 kW in baterija bo na enosmernem toku polna v 2,5 ure, iz 220-voltne vtičnice preko konverterja pa seveda dlje.
Večino časa se CR-V premika na elektriko, pri višjih hitrostih kot so avtoceste, pa bo bencinski motor neposredno poganjal sprednja kolesa. Štirikolesnega pogona pri e:PHEV ni, kar je morda za koga tudi minus. Vzmetenje je zaradi dodatne teže drugače nastavljeno, prilagodljivi elektro blažilniki pa dodajo novo dimenzijo. Imeli smo priložnost primerjati običajni hibrid in PHEV in razlika je občutna. PHEV se pelje skoraj kot po zračni blazini in neslišno, precej drugače od e:HEV. Pri tem je ves čas treba imeti v mislih, da CR-V ni namenjen športni vožnji, bo pa blestel, ko gre za nasprotni pol.
Če prečešemo še nekaj tehničnih podatkov, pospešek je 9,4 s, končna hitrost je 195 km/h. S polno baterijo in samo na elektriko se zna CR-V peljati tam okoli 15,5 kWh na 100 kilometrov, ko pa se baterija izprazni, bo povprečje porabe bencina pokazalo nekaj deci pod šestimi litri, kar je za skoraj 2-tonski SUV kar spodobna številka. Med prednostmi naštejmo nižje emisije, porabo in tišje delovanje, na drugi strani pa naletimo na višjo ceno in težo avta in seveda odvisnost od električnih »vtičnic« za polni izkoristek priključnega hibrida.
Na koncu vedno pridemo še do ekonomije. e:PHEV je na voljo le z enim, najvišjim paketom opreme Advance Tech in vso opremo in tu razen biserne bele barve za 700 evrov nimate več kaj dodati. PHEV je od najbolj opremljenega običajnega hibrida s štirikolesnim pogonom dražji za dobre štiri tisočake. Trenutna cena edine opcije e:PHEV je 56.990 evrov in dodatno še barva.
Honda CR-V e:PHEV je namenjena tistim, ki dnevno delajo krajše razdalje in jim bo električna ekskluziva precej zmanjšala stroške za gorivo, še posebej če imajo doma hišo in na strehi sončno elektrarno, z bencinskim motorjem pa naredi avtonomijo praktično neomejeno. Začne pa se pri investiciji, ki je kot rečeno, 57 tisočakov.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - dvostopenjski samodejni (e-CVT); zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume - 235/55R19; obračalni krog - 11,4 m;
Karoserija: segment - M (kompaktni SUV); število sedežev - 5; SUV; mere (d/š/v) - 4.706 mm x 1.942 mm x 1.673 mm; medosna razdalja - 2.701 mm; odmik od tal - 190 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 617 litrov;
Mase: masa - 1.919 kg; nosilnost - 431 kg; skupna dovoljena masa - 2.350 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 9,4 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 195 km/h; rezervoar - 46,5 l; poraba WLTP - 0,8–5,2 l/100 km; emisije CO2 - 18–120 g/km;
