
Gospodarski oddelek Volkswagnovih vozil je v Slovenijo pripeljal prve primerke Transporterja sedme generacije. Ta je voljo kot dostavnik, potniško vozilo s sedeži ali pa kot različica s kesonom.
Sodelovanje med dvema avtomobilskima velikanoma je po Amaroku in Caddyju zdaj kupcem ponudilo še novega Transporterja. Njegova osnova sta pravzaprav Ford Transit in Tourneo, zaradi česar bo Volkswagnov prevozniški velikan v čez čas na voljo tudi s priključno-hibridnim in popolnoma električnim pogonom. A v tem trenutku se bo vseh dvajset Volkswagnovih trgovcev osredotočalo predvsem na prodajo tega v tovorni in potniški različici z dizelskim motorjem.
Pogled na prodajne številke v letih 2023 in 2024 kažejo, da so pri gospodarskih vozilih znamke Volkswagen prodajali tako rekoč nadpovprečno dobro. Skoraj 2500 prodanih vozil so zabeležili v zadnjih dveh letih. Rekorder med njimi je Multivan T7, ki je v novi izdaji izdelan na MQB platformi in je v letu 2024 v Sloveniji prepričal več kot šesto kupcev. Takoj za njim se uvršča Transporter, sicer še v T6.1 verziji, ki so jih imeli do nedavnega še na zalogi. Tako so v lanskem letu prodali 274 primerkov modela Kombi in Caravelle, 154 je bilo tovornih furgonov, 45 pa Krpanov s predelno steno, za predelavo katere skrbi lokalni poslovni partner. Kot zanimivost velja omeniti, da so zadnje primerke modela T6.1 v tovarno v nemškem Hannovru naročali marca leta 2023. Danes Trasporter sestavljajo v Fordovi turški tovarni, ki stoji dobrih 50 kilometrov jugovzhodno od Carigrada.
Čeprav ima Transporter znano skupno platformo, še ne pomeni, da sta povsem na las enaka. Volkswagnovi inženirji so velikanu namenili povsem svojo oblikovno identiteto sprednjega dela, saj ima ta krajši in optično manj visok pokrov motorja, značilne Volkswagnove luči in širok pas plastike med njima. Unikatna sta tudi sprednja blatnika, nova je linija platišča, medtem ko je na zadku opazna spremenjena grafika zadnjih luči. Bolj kot njegova oblika bo uporabnike zanimala prostorska in pogonska učinkovitost.
V osnovi Transporter meri 5,05 metra in je 14,6 cm daljši od Transporterja T6.1, ki ga zamenjuje. Medosna razdalja meri 3,1 metra in je daljša za skoraj 10 centimetrov. Del kupcev bo zagotovo zanimala povišana in podaljšana verzija, ki v dolžino meri 5,45 metra. Pri dimenzijah velja omeniti tudi to, da je Transporter za skoraj 13 centimetrov širši od predhodnika in da je nakladalni del meri 2,6, pri podaljšani različici pa kar 3 metre. S posebno loputo pod sedeži uporabnik pridobi še dodatnih 40 centimetrov nakladalnega prostora. Običajni Transporter premore 5,8 kubičnega metra prostora, daljši s povišano streho pa krepkih 9 kubikov. Največjo nosilnost kakopak zmore Transporter s klasičnim motorjem. Ta je omenjena na 1326 kilogramov, medtem ko ima različica PHEV omejitev pri 1.140 kilogramih, baterijski Transporter pa ima tovarniško predpisano nosilnost 1038 kilogramov. Kar se tiče vlečne zmogljivosti, dizelsko gnani Transporter zmore vleči 2800 kilogramov težko prikolico (baterijska verzija 2,3 tone), najvišja obremenitev strehe pa znaša 170 kilogramov.
Potniški del novega Transporterja temelji na osnovi znane zasnove originala. Opazno razliko predstavljajo le nekoliko drugačni zasloni - za volanom in na sredinski konzoli, povsem volkswagnovski pa je volan. Transporter na voljo s široko paleto motorjev, čeprav bo največ poudarka namenjenega dvolitrskemu motorju, ki je na voljo 81, 110 in 125 kilovati moči. Kupcu dopuščajo možnost izbire samodejnega menjalnika in štirikolesnega pogona, ki ni Fordov, pač Volkswagnov 4Motion. V prihodnjemu letu bodo ponudbo obogatili še z različico e-Hybrid, ki zmore razvijati sistemsko moč 171 kW (16,5 kWh baterija omogoča do 60 km dosega), tu pa so še tri električne opcije s 100, 160 in 210 kW in 64 kWh baterijo.
Cene za priključno-hibridno in baterijsko verzijo še nimajo, medtem ko so za vse ostale že določene in so na rednem ceniku za nekaj odstotkov višje od neposredne konkurence. Začetna cena Transporterja je postavljena pri dobrih 36 tisočakih, za vstopno različico Caravelle pa bo potrebno odšteti vsaj 45.346 evrov. Karoserijske različice ohranjajo bolj ali manj enako linijo ponudbe in sicer Transporter kot klasični dostavnik z eno ali dvema vrstama sedežev, Kombi za prevoz potnikov in kot bolje opremljen ter dodelan Caravelle, ki bo imel do devet sedežev in možnost izbire dveh podrazličic – PanAmericana in Edition. Prodajni načrt za letošnje leto predvideva prodajo 500 primerkov Transporterja, od tega jih bo polovica Caravelle/Kombi, 150 bo tovornih Furgonov, okrog 100 pa Krpanov.










