Evropska unija uvaja nova pravila za vozniška dovoljenja in mlade dirkače.
Evropski komisarji so v okviru zakonodajnega paketa o varnosti v prometu, predstavili nekatere novosti. Med njimi so enotna digitalna vozniška dovoljenja v EU in nova pravila, ki bodo olajšala plačevanje kazni in odvzeme vozniškega dovoljenja za kazni, storjene izven matične države v EU.
"Z novim paketom se poenostavlja pravila o vozniških dovoljenjih in se jih prilagaja tehničnemu in medicinskemu napredku," je povedala komisarka za promet, Adina Valean.
Nov digitalni sistem bo tudi prenesel kazni za hujše prekrške iz tujih držav v domači sistem sankcioniranja in kazenskih točk. Največja tehnična novost je kot rečeno digitalna vozniška, ki bo veljala znotraj cele Evropske unije, olajšana pa bo tudi zamenjava in podaljšanje le-te, vsi postopki pa bodo dostopni online. To bo tudi prvo digitalno vozniško dovoljenje na svetu, lahko bo v fizični obliki, lahko pa boste policistu pokazali kar kodo v aplikaciji na telefonu.
Novi paket predvideva testno obdobje za mlade voznike za najmanj dve leti od pridobitve vozniškega dovoljenja in pravilo ničelne tolerance na alkoho. Čeprav mladi vozniki predstavljalo le 8 % vseh voznikov v EU, so povzročitelji 40 % nesreč s smrtnim izidom.
Enotni sistem predvideva tudi možnost opravljanja vozniškega izpita v drugi državi EU, prav tako pa dvig omejitve za B kategorijo z 2,5 tone na 4,25 tone za električna vozila.
Komisija predlaga novo direktivo za odvzem vozniškega dovoljenja, ne glede na to, v kateri državi je narejen težek prekršek. Do zdaj je brez enotnega digitalnega sistema še vedno bilo mogoče, da je nekdo, ki so mu dovoljenje vzeli na primer v Nemčiji, v domači državi prijavil krajo in dobil novo. Po novem to seveda ne bo mogoče, ker bo vozniško dovoljenje zapis v centralni podatkovni bazi in ne več osebno dokumenti. V predlogu so tudi specificiriani težki prekrški - to so hitrost več kot 50 km/h od dovoljene, vožnja pod vplivom alkohola in drog in povzročitev nesreče s težkimi telesnimi poškodbami ali smrtjo.
Že zdaj je zadnjih nekaj let bilo mogoče izterjati 60 odstotkov kazni, vseeno pa je 2019 kar 40 % voznikov s prekrški v tuji državi odneslo celo kožo, ali zaradi tega, ker voznika ni bilo mogoče identificirati ali pa ni obstajal način, da se kazen izterja.
Komisija predlaga, da se prekrški, o katerih se poroča v matično državo, razširijo tudi na nezadostno varnostno razdaljo, nevarno prehitevanje in nevarno parkiranje, vožnja preko polne črte, vožnja v napačni smeri, vožnja vozila preko dovoljene skupne mase in neupoštevanje razvrščanja pri reševalnem pasu na avtocestah.