Japonski proizvajalec je predstavil novo generacijo terenskega velikana, ki je na trgu prisoten že vse od leta 1951. Torej, več kot dolgih 70 let, kar hkrati pomeni, da je to Toyotina najdaljša modelska serija.
Bilo je prvega avgusta leta 1951, ko je s proizvodnih trakov zapeljal takrat prvi terenski avto z oznako BJ, a ta ni bil namenjen kupcev, pač pa vojski. Tisti civilne sorte, z oznako Land Cruiser, je v prodajne salone prispel šele dve leti kasneje. V sedmih desetletjih so pri Toyoti na trg poslali več generacij tega modela in zabeležili preko 11 milijonov prodanih primerkov, kar je nekakšna potrditev, da je za takšnega velikana vedno dovolj prostora na trgu. In zato vam zdaj predstavljamo povsem novo izdajo, s katero so oblikovalci spet poskrbeli za nekaj dvignjenih obrvi. Namreč, pri Toyoti so se držali načela, nič več dolgočasnih avtomobilov, a so pri velikanu malce pobrskali po zgodovini in sodobni obliki dodali nekaj retro linij. Jim je uspelo? Najboljši odgovor bodo podali kupci.
Kaj vemo o velikemu terencu z logotipom treh elips? Dimenzijsko je nekoliko večji od predhodnika. Dolg je 4,92 metra, širok 1,98 metra, visok 1,87 metra, razdalja med sprednjo in zadnjo osjo pa meri 2,85 metra. Izdelan je na platformi GA-F, šasija ima za 50 odstotkov večjo vzvojno trdnost, preurejene nastavitve so podvozja, izboljšano je vzmetenje in delovanje volanskega mehanizma (električni servovolan), s čimer naj bi orjak postal še bolj udoben na dolgih potovanjih po običajnih cestah, deležen pa je tudi številnih novih asistenčnih sistemov. Kar se tiče terenskih sposobnosti, vanje ne gre dvomiti. Štirikolesni pogon je povezan s prenovljenim sistemom izbire voznih programov Multi-Terrain Select, dodatno pa so omogočili, da bo voznik lahko izklopil delovanje sprednjega stabilizatorja pri počasni terenski vožnji. Znano je to, da bo za evropski trg LC na voljo z 2,8-litrskim turbo dizelskim motorjem s 150 kilovati moči, ki je povezan s samodejnim 8-stopenjskim menjalnikom. So pa Toyotini možje razkrili, da velikanu čez dve leti namenjajo pogon z dodatkom elektrifikacije. Pravzaprav bo to le nadgradnja obstoječega dizla z 48-voltno tehnologijo mehkega hibrida.
Torej, LC je dobil škatlasto zasnovo karoserije z nekaj oblikovnimi retro vložki, hkrati pa se ta lahko pohvali s prostorno potniško kabino, ki bo kupcem omogočala izbiro dodatnih dveh sedežev v tretji v vrsti. Voznikovo delovno okolje je v celoti prenovljeno, kar pomeni, da sledi trendom, ki jih piše avtomobilska industrija. Digitalni podlago so dobili merilniki, na vrhu sredinske konzole pa je velik zaslon dotik, kjer uporabnik upravlja večino sistemov in preverja potovalnih, terenskih in navigacijskih podatkov. Nekaj fizičnih gumbov je vendarle ostalo za upravljanje klimatske naprave in drugih sistemov, dodane pa so še tri USB-C vtičnice, ena HDMi vtičnica in prostor za brezžično polnjenje pametnega telefona.
O ceni trenutno še ni podatkov, so pa pri Toyoti omenili, da bodo naročila zanj začeli sprejemati že letošnjo jesen, medtem ko bodo prvi avtomobili v Evropi dosegljivi spomladi ali v začetku prihodnjega poletja.