Med kupci eden izmed bolj priljubljenih Hyundaijev bo v novi izdaji na voljo s klasičnimi bencinskimi motorji, hibridnim in električnim pogonom, možna bo izbira verzije s štirikolesnim pogonom, hkrati pa so vodilni sprejeli odločitev, da prostora za različico N ni več.
Da je nova generacija Kone korenito prenovljena sem dobil občutek takoj, ko sem sedel za volan in prevozil nekaj uvodnih kilometrov. V grobem, na večini področij so elementi precej izboljšani ali primerno nadgrajeni, bodo pa morali o oblikovni drznosti svoje povedati kupci. Trenutni načrt je, da bi letos na naše ceste poslali okrog 300 primerkov, prihodnje leto pa še dvakrat ali trikrat več. Čez dober mesec se paleti pridružuje še električna verzija, ki se sestavlja v češki tovarni v Nošovicah. V kratkem jo tudi obiščemo.
To, da pri Hyundaiju radi eksperimentirajo je jasno že nekaj let. Najprej Tucson, potem Ioniq5, pa Ioniq6 in zdaj še druga generacija Kone. Oblikovno najbolj impresiven je sprednji del, ki spominja na nekoč futuristične avtomobile filmske industrije. Da ne bo nesporazumov, tanjši LED svetlobni pas je pravzaprav v vlogi dnevnih luči, medtem ko so pravi žarometi postavljeni ob straneh. Tudi zadnje luči so po novem zasnovane na enak način kot sprednji LED svetlobni pas, na bokih pa je opaziti izdatno terensko šminko v obliki črne nepobarvane plastike in nove oblike platišč različnih velikosti. Nova izdaja Hyundai Kone se je tudi dimenzijsko nekoliko spremenila. V dolžino meri 4,35 metra, kar je 14,5 cm več kot pri prvi generaciji, medosna razdalja znaša 2,66 metra, kar pomeni 6 centimetrov prirastka, medtem ko se je za 25 milimetrov okrepila še v širino in za pičlih 5 milimetrov v višino.
Glede na krepitev zunanjih dimenzij, v potniški kabini hitro dobim občutek, da je ta prostornejša, z uporabo številnih novih materialov je tudi udobnejša, predvsem pa so korenito spremenili celotno voznikovo delovno okolje. Ta ima zdaj namesto klasične zasnove merilnikov in osrednjega zaslona ukrivljen prikazovalnik, ki združuje dva 12,3-palčna zaslona (merilniki in multimedija) z znano grafično podobo, opazno nov je tudi volan brez logotipa proizvajalca, medtem ko je na sredinskemu grebenu urejen odlagalni prostor, ki je hkrati lahko tudi polnilno mesto za brezžično polnjenje (15 W). Izpostaviti velja, da Kona velja za prvi Hyundaijev avto, ki ga je možno odklepati in zaklepati s pomočjo digitalnega ključa, to pa pomeni, da to lahko počnemo z izbranimi pametnimi telefoni, med drugim tudi Google Pixel aparati, ali z Applovo pametno uro. Ker je v novi Koni veliko programske opreme, ki potrebujejo občasne posodobitve, so Korejci uredili možnost brezžičnega posodabljanja na daljavo (OTA), obenem pa ohranjajo možnost komunikacije med uporabnikom in avtomobilom preko posebne aplikacije.
Motorizacija obsega znane pogonske enote s pogonom na bencin. Na voljo je vstopni litrski T-GDI z 88 kilovati moči, ki ga je možno kombinirati s 6-stopenjskim ročnim ali 7-stopenjskim robotiziranim menjalnikom. Slednji bo najverjetneje prva izbira večine kupcev. Druga možnost je zmogljivi 1,6-litrski turbo bencinski motor s 146 kilovati, ki ga je prav tako možno kombinirati z enim ali drugim menjalnikom, bo pa ta kot edini na voljo v kombinaciji štirikolesnim pogonom. Na ceniku obstaja še tretja možnost in sicer klasični hibridni pogon (bencinski in elektromotor) s 103 kilovati moči in s 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom. Za električno moč skrbi litij-ionska baterija s kapaciteto 1,56 kWh.
Koni so dodatno obogatili seznam varnostnih asistenc, ki so združeni pod okrilje Hyundai Smart Sense, tako kot vsi ostali njihovi modeli ima ta na voljo še 5-letno tovarniško garancijo brez omejitve kilometrov, hkrati pa so vodilni pri proizvajalcu nekoliko preuredili cenike. V Sloveniji vstopna Kona stane natanko 26 tisočakov, različica s štirikolesnim pogonom 30.500 evrov, hibridna verzija pa nosi začetno ceno 32.400 evrov. Doplačilo za N-Line paket znaša najmanj 900 evrov.