Pri Mazdi se ne ozirajo na trenutne trende v avtomobilski industriji, kar so zelo očitno dali vedeti z odločitvijo, da svojega najnovejšega in največjega športnega terenca opremijo s popolnoma novim, pozor, dizelskim šestvaljnim motorjem. Ta je na preskusu v povprečju potrošil solidnih 6,5 litra.
Cena testnega vozila: 60.840
ugodna poraba
štirikolesni pogon
udobna in prostorna potniška kabina
bogata oprema
rahlo čvrsto vzmetenje
Največjo Mazdo sem pred nekaj meseci preskušal v kombinaciji s priključno-hibridnim pogonom, ki bo, hočeš nočeš, ostala povsem v senci nove dizelsko gnane verzije. V času, ko se večina avtomobilskih proizvajalcev distancira od dizlov, jim umetno navija cene ali pa jih preprosto ukinja, so pri Mazdi krenili v drugo smer. Prepričani so, da imajo dizelski motorji še vedno svoje mesto, zato so izdelali povsem nov šestvaljni vrstni dizelski motor. Kot pravijo odgovorni, malo v šali, malo zares, zato, ker lahko. In ta poteza se jim je obrestovala. Povpraševanje po dizelsko gnani Mazdi CX-60 je v začetni fazi močno preseglo ponudbo. Tako pravijo pri Mazdi.
Ker je to v trenutnih časih bolj redkost kot pravilo, smo na preskusno Mazdo CX-60 čakali z velikim zanimanjem, kako se bo tudi v praksi obnesla. Testna bela velikanka, ki v dolžino meri 4,74 metra, je imela pod dolgim sprednjim pokrovom vzdolžno nameščen zmogljiv dizelski 3,3-litrski vrstni šestvaljni motor. Številke na papirju govorijo zase. 187 kilovatov moči in zajetnih 550 Nm navora, ki jih ima na voljo že pri 1400 vrtljajih, medtem ko za prenos moči na vsa štiri kolesa (AWD i-Active) skrbi nov samodejni 8-stopenjski menjalnik brez pretvornika navora. Kar se tiče tehničnega drobovja, velja omeniti dve pomembni tehnični rešitvi. Prva je, da ima motor nov sistem neposrednega vbrizga DCPCI za učinkovitejše zgorevanje in boljši toplotni izkoristek, kot drugo pa, da je vgrajen blago-hibridni 48-voltni sistem v obliki elektromotorja, ki zmore 12 kW moči in 153 Nm navora, medtem ko energijski zalogovnik premore le 0,33 kWh kapacitete. Z rekuperacijo se med vožnjo zelo hitro napolni.
Ob prvem snidenju z njim sem bil prepričan, da so mi pri uvozniku morda predali napačen avto. Prosti tek šestvaljnika vozniku izza volana ne da tistih znanih dizelskih tonov. Deloma to pripisujem tudi zelo dobri zvočni izolaciji potniške kabine. Šele, ko sem nekajkrat pritisnil na plin, se je oglasil dizelski šestvaljni orkester. Z velikim zanimanjem sem se v naslednjih dneh podal na različne poti po Sloveniji. Dizelski stroj ves čas lepo prede, hkrati pa poskrbi, da skoraj dve toni težka Mazda zelo solidno pospešuje in dosega visoko hitrost. Odriv z mesta do 100 km/h traja 7,4 sekunde, najvišja deklarirana hitrost pa znaša 219 km/h. Na tovrstnih potovanjih se velikan izkaže z udobjem, uglašenim podvozjem in s povprečno porabo okrog 8 litrov. Popoln zasuk se zgodi, ko se vozim po običajnih cestah. Tempo je precej mirnejši, prav tako je nižja tudi hitrost. Povprečje se čez čas ustali na zelo solidnih 6,5 litra na 100 kilometrov. S polno 58-litrsko posodo za gorivo bi zadostovalo za okrog 800 kilometrov vožnje. Nekaj malega k nižji porabi pripomore še blago-hibridni sistem, ki med vožnjo, ko voznik stopi s stopalke za plin, izklopi delovanje motorja in preklopi v funkcijo jadranja. Avtomatizirani 8-stopenjski menjalnik med vožnjo zgledno sodeluje, si pa med manevriranjem na mestu rad vzame več časa.
Kljub zajetnim dimenzijam in teži ima CX-60 na cesti zelo suvereno držo. Pogonski sklop zelo dobro dopolnjuje i-Active AWD štirikolesni pogon, kjer prenos poteka samodejno oziroma je večji odstotek navora preusmerjen h kolesom z največ oprijema. Nagibanja karoserije je malo, volan postreže z zadovoljivo mero natančnosti, medtem ko je vzmetenje nekoliko bolj čvrsto. Ne glede na to je občutek za volanom dober, dodatno pa k temu prispeva še urejeno in do neke mere digitalizirano voznikovo okolje, podprto z novo verzijo multimedijskega vmesnika.
Mazdin dizelsko gnani velikan v svojem segmentu nase opozarja tudi s ceno. Bogato založen s serijsko opremo pri nas stane slabih 60 tisočakov. H končni ceni je potrebno prišteti še posebno dvoslojno kovinsko barvo v vrednosti 900 evrov. Mazde CX-60 neposredno ne uvrščamo med premijsko elito, čeprav si to zasluži, je cena dizelskega dokaj poštena. A da ne bo ostalo zgolj pri temu, v ponudbi je tudi šibkejša 147-kilovatna verzija s pogonom na zadnji kolesni par in začetno ceno 49 tisoč evrov.
Prenos: pogon 4x4; menjalnik - 8-stopenjski, samodejni; zavore - ja spredaj, ja zadaj; gume spredaj- hlajeni diski; gume zadaj - diski; obračalni krog - 235/50R20;
Karoserija: 5-vratna, suv; segment - L (spodnji-SUV); število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.745 x 1.890 x 1.688 mm; medosna razdalja - 2870 mm; kolotek spredaj - 1.680 mm; kolotek zadaj - 1.640 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 570-1726 l;
Mase: masa - 1.984 kg; skupna dovoljena masa - 2.580 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 7,4 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 219 km/h; rezervoar - 58 l; poraba WLTP - 5,2 l/100km;