V ZDA so na štiri leta zapora obsodili Trevorja Miltona, ustanovitelja podjetja Nikola.
Spomnimo, Nikola Corporation je pred nekaj leti napovedal serijo kamionov na električni in vodikov pogon, je bil na sodišču na Manhattnu potem, ko ga je porota spoznala za krivega, obsojen na štiri leta zapora - ker je lagal o tehnologiji, ki jo je razvilo njegovo podjetje. Milton bo prav tako moral plačati milijon dolarjev kazni. Tožilstvo je sicer zahtevalo kar 11 let zapora, je pa vseeno višja od pogojne kazni, ki jo je želel Miltonov odvetniški štab.
"Nisem imel namere škoditi nikomur, niti nisem storil tega, za kar so me obsodili."
Tožilstvo je trdilo, da je Milton lagal investitorjem, da je sam izdelal mali kamion, da je razvil lastne baterije in da je izdelal vlačilec Nikola One. Nič od tega ni bilo res. Vozila niso delovala, baterije pa je kupil pri drugih proizvajalcih. Tožilstvo je po sojenju zapisalo, da Milton niti za trenutek ni izrazil obžalovanja in da sodnik ni upošteval izmikanja odgovornosti in prelaganja krivde na druge.
"Trevor Milton je znova in znova lagal investitorjem, na socialnih omrežjih, na televiziji, v podkastih in v tisku. Današnja obsodba bi morala biti opozorilo vsem startupom in njihovim direktorjem - 'fake it till you make it' ni izgovor za prevaro. Če zavajte vlagatelje, boste plačali visoko ceno," je povedal tožilec Damian Williams.
Milton je poleti 2020 čez noč postal milijarder, podjetje Nikola pa je dajalo vtis enega najbolj perspektivnih startupov za električna vozila. V nekem trenutku je bilo ocenjeno na kar 30 milijard dolarjev.
Hiša iz kart se je začela rušiti, ko je finančna analitska družba Hindenburg objavila poročilo, v katerem je pisalo, da je Milton z vrsto prevar umetno napihnil vrednost podjetja. Poročilo je vsebovalo pravne dokumente, sporočila in telefonske posnetke. Milton je s čela Nikole odstopil oktobra 2020, ko je še potekala interna raziskava Hindenburga. Podobno je lani za 11 let v zapor odšla ustanoviteljca startupa Theranos, Elizabeth Holmes, ki je s prevaro izvlekla denar od vlagateljev za svoj pogon za testiranje krvi.
"Kot je Holmesova lagala o delovanju analizatorjev krvi, tako je Milton lagal o delovanju tovornjakov," je zapisalo tožilstvo. Tovornjak je bil zgolj lupina brez motorja in baterij, vse fotografije pa so naredili tako, da so vlačilec s priklopnikom preprosto spustili po klancu.
Medtem, ko Theranos ne obstaja več, je Nikola Corporation še vedno živ. Vrednost njegovih delnic je manj kot en dolar, tržna vrednost pa okoli 330 milijonov dolarjev. Po objavi obsodbe so padle še za 6 %.