Rimac je danes predstavil svojo novo pridobitev, robotaksi in storitev z imenom Verne. Težava na predstavitvi pa je v javnosti le še povečala dvome v projekt in njegovo transparentnost.
Storitev, poimenovana po pisatelju Julesu Vernu, prihaja v Zagreb 2026, pravijo v podjetju, za katerim prav tako stoji hrvaški elektro-pionir Mate Rimac, ki je od rojstva Nevere in hitrostnega rekorda vmes postal tudi lastnik Bugattija.
Na avtonomni tehnologiji menda delajo že od 2017, pred tremi leti pa so od EU dobili 200 milijonov evrov sredstev za razvoj robotaksijev, vse skupaj kot del paketa, velikega 6,3 milijarde evrov za okrevanje hrvaškega gospodarstva. Prav to naj bi najbolj mučilo javnost, saj se menda zadnji dve leti na tem projektu ni dogajalo prav veliko.
Kakorkoli, Rimac, je projekt, ki je najprej imel ime Project 3 Mobility, preimnoval v Verne, vse skupaj pa vodi Rimčev prijatelj Marko Pejković.
Robotaksi je električen in ga poganja avtonomna tehnologija Mobileye Drive, ki združuje elektroniko in softver izraelskega EyeQ in program za zbiranje informacij Road Experience Management (ali REM), ki uporablja realno časne podatke avtonomnih vozil za gradnjo 3D map.
Vozilo ima Level 4 avtonomijo, kar pomeni, da mu manjkajo standardne komande kot so volan in stopalke. Prav tako ni brisalnikov in vzvratnih ogledali, kar naj bi pripomoglo k manjši porabi.
Verne je videti kot 2-sedežna kombilimuzina z ogromno steklenih površin, sama drsna vrata pa so tudi nekaj posebnega. Za samo dva sedeža so se odločili, ker večina taksistov vozi le enega ali dva potnika, kar je dovolj za večino voženj in udobje v kompaktnem vozilcu.
Ker v notranjosti ni ničesar klasičnega, so v avto vtaknili velik 43-palčni zaslon, ki se pne skoraj čez celo armaturko in ima številne zanimive informacije, od navigacije, izbire poti, pa do vremenske napovedi.
Potniki bodo lahko poslušali svojo glasbo ali gledali filme, v vozilu je tudi 17 zvočnikov za Dolby Atmos sistem.
Robotaksi je moč priklicat z mobilno aplikacijo, na njej pa je mogoče izbrati tudi osvetlitev, temperaturo in celo vonj notranjosti, še preden se vozilo sploh pripelje. Vsa vozila so tudi povezana med sabo za boljšo optimizacijo.
Verne bo zgradil več centralnih depojev, kjer bodo avtomobile polnili, čistili in vzdrževali. Avto bo nastajal v še neobstoječi tovarni na Hrvaškem, genetika samega vozila pa je, to ni skrivnost, korejskega izvora.
Po Zagrebu namerava Verne širiti robotaksije po preostali Evropi in Veliki Britaniji, pa tudi na Bližnjem vzhodu. Verne namerava postavi prvi veliki robotaksi operator izven ZDA in Kitajske, pogodbe so podpisali že z 11 mesti na omenjenih območjih, pogajanja potekajo še s 30 mesti.
Kar pa se tiče same današnje predstavitve, ta v mnogočem zabava Hrvate, ki so te dni cinični do vsega zaradi predčasnega odhoda z nogometnega prvenstva – Mate Rimac je na predstavitvi kar dvakrat z aplikacijo naročil robotaksi, vendar se ta v zaodrju – na splošno veselje prisotnih - ni zganil.