Alpine z motorji Mercedesa že v sezoni 2025?
Alpine-Mercedes v formuli 1 je vse bolj verjeten. Čeprav še ni nič podpisano, so pogovori med dirkalnim moštvom in proizvajalcem motorjev po podatkih Motorsport-Total.com v napredni fazi. Če bo pogodba kmalu sklenjena, bi se lahko dobave začele že v sezoni 2025. Alpine bi nato predvidoma uporabil „model Aston Martin“ in bi, podobno kot doslej Aston Martin, v prihodnje od Mercedesa prevzel ne le pogonski sklop, temveč tudi zadnje vzmetenje in menjalnik.
Vendar pa je čas za leto 2025 zelo omejen. Novi dirkalnik Alpine se razvija že nekaj časa in morebitno spremembo pogona bi bilo treba izvesti čim prej, da oblikovalci ne bi bili prisiljeni sprejeti preveč kompromisov pri šasiji. Čim prej bo jasno, kateri pogonski sistem bo nameščen zadaj, tem bolje bo za celoten paket. In zdi se, da je Alpine o tem prepričan: prehod z Renaultovega pogonskega agregata na Mercedesovega bi pomenil takojšnje povečanje zmogljivosti. Navsezadnje pogonski agregat Renaulta trenutno velja za najšibkejši motor v formuli 1. Zato je novi svetovalec ekipe Alpine Flavio Briatore naklonjen preusmeritvi v Mercedesovo moštvo.
Kaj Toto Wolff meni o Alpine kot partnerju?
Vendar pa niti Alpine niti Mercedes do zdaj nista podala nobenih konkretnih izjav o vprašanju motorja. Šef Mercedesove ekipe Toto Wolff je v Silverstonu le namignil, da bi bila njegova znamka odprta za drugo moštvo, saj Aston Martin v sezoni 2026 zapušča Mercedes in prehaja k Hondi. „Všeč nam je zamisel, da bi Aston Martin zamenjali z drugim moštvom, preprosto zato, ker se pri vsakem moštvu veliko naučiš,“ je dejal Wolff. „Ker smo kot proizvajalec usklajeni, imamo hitrejši razvoj in boljšo zanesljivost, ko uporabljamo več pogonskih sklopov.“
Vendar je Wolff dejal, da so z Alpine potekali le spoznavni pogovori - stanje Silverstone. „Alpine se mora najprej odločiti, ali želi nadaljevati projekt pogona ali ne. Šele ko bo ta odločitev sprejeta, bomo lahko govorili o pogodbenih zadevah. V tem pogledu smo popolnoma odprti in to smo Alpine tudi povedali,“ je dejal Wolff.
Kaj se bo zgodilo s tovarno motorjev v Viry-Chatillonu?
Vprašanje, kateri pogonski sklop bo Alpine uporabljal v formuli 1 od leta 2025 ali 2026, je zato tesno povezano z usodo zaposlenih v Renaultovi tovarni motorjev v Viry-Chatillonu v Franciji, kjer so vedno razvijali in izdelovali pogonske sklope znamke za formulo 1. Šasija ekipe Alpine pa se izdeluje v Enstonu v Angliji. Tam je tudi sedež dirkaške ekipe.
Poleg tega že poznajo Mercedesove motorje. Ekipa iz Enstonea je že enkrat uporabila Mercedesove motorje v sezoni 2015, ko je dirkala pod imenom Lotus. Toda tega je bilo konec že po enem letu. Renault je ponovno prevzel večino dirkalnega moštva in ga vrnil na dirkališče kot Renaultovo tovarniško moštvo, kakršno je bilo do leta 2009.


