Tretja povsem prenovljena izdaja velikega Peugeotovega potovalnika je že na voljo pri slovenskih trgovcih. Brez ponudbe dizelskega motorja bodo trgovci v prihodnjem letu zagotovo prepričali 300, v letošnjem letu pa sto slovenskih kupcev.
Peugeot 5008 je pri nas prisoten že 15 let in v tem času so zabeležili več kot 3600 prodanih primerkov. Ta je bil v prvi generaciji kupcem na voljo kot enoprostorec, a trendi so se vmes močno spremenili in leta 2016, ko je bila rojena druga generacija, je ta postal podaljšani brat modela 3008 z dodatnima sedežema v tretji vrsti. Po istem receptu so pri Peugeotu zdaj razvili najnovejšo tretjo izdajo. 4,79 dolg avtomobil, ki je za 25 centimetrov daljši od modela 3008 in za 15 centimetrov daljši tudi od svojega predhodnika, je nastajal na skupni Stellantisovi platformi, ki mu med drugim omogoča vgradnjo različnih pogonov. Od klasičnih bencinskih, hibridnih in povsem električnih.
Po oblikovni plati je 5008 precej soroden s svojim manjšim bratom, s čimer bo na cesti vsekakor zelo prepoznaven. Na las enaka je tudi zasnova voznikovega delovnega okolja, za katero so inženirji izumili naziv i-Cockpit. Slednja obsega dva spojena zaslona, postavljena je višje in rahlo ukrivljena, medtem ko so stikala na sredinski konzoli kapacitativna in prilagodljiva kot že pri nekaterih drugih Peugeotovih modelih. V zadnjem delu avtomobila so prostorske razlike precej bolj opazne. 5008 v drugi sedežni vrsti nima več treh samostojnih sedežev, pač pa deljivo (60:40) in vzdolžno pomično sedežno klop (15 centimetrov), preko katere lahko dostopamo tudi do dveh dodatnih sedežev v tretji vrsti. Čeprav so lahkotni za postavitev v uporabni položaj, so ti fiksni in jih ni mogoče odstraniti, a pri Peugeotu pravijo, da bo od sredine prihodnjega leta možno naročiti tudi izvedbo s petimi sedeži, ki prinaša zajetno velik prtljažnik. Točnih dimenzijskih številk za zdaj še nimajo, a že 7-sedežna izvedba uporabniku ponuja najmanj 348 oziroma največ 2232 litrov.
Pogonski del je sestavljen iz treh različnih alternativ. Kot prvo, dizla ni več v ponudbi, tega pa po mnenju predstavnikov Peugeota nadomešča 100-kilovatni hibrid, ki ima za osnovo 1,2-litrski bencinski turbo motor in dodatno električno enoto za tiho vožnjo v kolonah in po mestu. To je hkrati tudi pogon, ki bo požel največ zanimanja pri kupcih, saj velja za cenovno najbolj dostopnega. Desetina vseh kupcev se bo odločila za elektrognano verzijo, ki je trenutno pri nas na voljo le s 157-kilovatnim elektromotorjem in 73 kWh baterijo (doseg znaša 500 kilometrov). V prihodnjih mesecih bodo ponudbo dopolnili še z verzijo z dvema elektromotorjema z 235 kW in 73 kWh ter z izvedbo z večjo 98 kWh baterijo in enim motorjem (170 kW), ki ima tovarniško deklariranih 668 kilometrov dosega. Na voljo je še tretja pogonska opcija in sicer priključni hibrid, ki ima 85 kilometrov dosega in sistemsko moč 143 kilovatov.
Začetna cena 5008 pri nas znaša 36.150 evrov, vstopni 5008 kot priključni hibrid stane 45 tisočakov, medtem ko je redna cena električne verzije še za debela dva tisočaka višja. Brez vključene subvencije. Kupci bodo pri Peugeotovem velikanu lahko izbirali le med dvema paketoma opreme (Allure in GT), bo pa cena ob odločitvi nakupa preko financiranja nekoliko prilagojena. Podrobnosti v priloženem ceniku.