

Na obrobju Münchna, natančneje v Garchingu, domuje Center za demontažo in recikliranje (RDC) skupine BMW, ki v duhu krožnega gospodarstva skrbi za ponovno uporabo komponent in surovin, pridobljenih s približno 6.000 predserijskih vozil letno.
Z namenom spodbujanja krožnega gospodarstva v avtomobilski industriji so pri BMW Group opravili pionirsko delo pri recikliranju vozil po koncu njihove življenjske dobe. Že tri desetletja namreč v svojem centru za recikliranje in demontažo (RDC) razvijajo in preizkušajo postopke za optimizacijo in napredek pri recikliranju delov in predelave materialov za ponovno uporabo.
Strokovno znanje, pridobljeno v tem centru, BMW Group deli z globalno mrežo v industriji recikliranja in tako pomaga pri spodbujanju vzpostavitve krožnega gospodarstva v avtomobilski industriji. Prav tako se vključuje v proces izdelave avtomobilov, s čimer Bavarci od samega začetka skušajo zagotoviti, maksimalen možen odstotek reciklaže posameznega avtomobila.
RDC vsako leto reciklira več tisoč vozil, večinoma predserijskih, ki so jih pred tem uporabili za testiranje in jih ni mogoče prodati končnim kupcem. Ta vozila se razstavijo po standardiziranem postopku, ki se osredotoča na prepoznavanje delov, primernih za ponovno uporabo, in materialov, primernih za recikliranje.
Kar se je leta 1994 začelo kot nov reciklažni obrat, ki je bil omejen na znamko BMW, se je v treh desetletjih preoblikovalo v pravi center odličnosti za recikliranje vozil. Glede na nove predpise in ambiciozne cilje skupine BMW bo center v prihodnje igral še pomembnejšo vlogo. Kasnejša reciklaža postaja vse pomembnejši vidik pri snovanju avtomobila, strokovno znanje, ki pa ga je tekom let zbral center, pa je ključnega pomena za nadaljnje izboljševanje možnosti recikliranja vozil.
Omeniti velja, da je imela skupina BMW ključno vlogo pri vzpostavitvi platforme IDIS (mednarodni informacijski sistem za demontažo), na kateri center objavlja svoje podatke in ugotovitve. Ti so nato brezplačno na voljo podjetjem za recikliranje po vsem svetu. Približno 3.000 podjetij in organizacij v 32 državah trenutno uporablja skupno bazo podatkov o recikliranju, da bi se naučili, kako stroškovno učinkovito razstaviti vozilo in učinkovito pridobiti dragocene materiale, ki jih je mogoče reciklirati.
V praksi smo si lahko ogledali, kako zgoraj zapisano deluje. Ko avtomobil prispe v center za demontažo in reciklažo, ga najprej označijo, ali gre za model s konvencionalnim motorjem, ali pa gre za elektrificirano vozilo. Le-to dobi posebno oznako, ki delavcem sporoča, da imajo opravka z deli pod visoko napetostjo. Nato vozilo roma v oddelek, kjer iz njega izlijejo ali izčrpajo vse tekočine (olje, bencin, zavorna tekočina, voda za pranje stekel,…). Nato sledi sproženje varnostnih mehov, ki v nobenem primeru ne romajo med dele, ki jih bi bilo mogoče ponovno uporabiti, kar pa ne velja za serijske dele, za katere strokovno usposobljeno osebje oceni, da jih je mogoče prodati. Le-te nato prodajo kot originalne rabljene dele, s čimer delno financirajo tudi delovanje centra.
Ko iz avtomobila odstranijo vse uporabne dele, motor in menjalnik, s pomočjo delovnega stroja s posebnimi škarjami iz lupine, ki je ostala, izločijo kablovje, kjer se skriva veliko dragocenega bakra, sama lupina pa skupaj s steklom in manjšimi plastičnimi deli konča v preši.
Ciljno usmerjeno izločevanje kovin zagotavlja, da »odpadna kovina« v največji možni meri in v najboljši možni kakovosti postane jutrišnja surovina. To ni pomembno le z okoljskega vidika, ampak tudi s finančnega: tako kot baker kot tudi kovine, ki se uporabljajo v pogonskem sklopu so še posebej dragocene. Ločeno razstavljanje katalizatorja je prav tako ekonomično smiselno zaradi redkih plemenitih kovin (npr. platina), ki jih vsebuje.
Z naraščanjem elektromobilnosti postaja tudi recikliranje visokonapetostnih baterij vse bolj prednostna naloga centra. RDC že vrsto let sodeluje z industrijo in akademskimi krogi pri razvoju inovativnih metod za recikliranje baterij električnih vozil (BEV). Zgodovina se tudi v tem oziru ponavlja, saj je BMW-jev center za demontažo in reciklažo spet na tem, da zbira strokovno znanje in dobre prakse na področju razgradnje in reciklaže baterijskih pogonskih sklopov v duhu krožnega gospodarstva.