Raziskava - Več kot polovica jih v svoji prihodnosti vidi električni avto - Avtomanija

Več kot polovica jih v svoji prihodnosti vidi električni avto

Raziskava
Več kot polovica jih v svoji prihodnosti vidi električni avto

Več kot polovica jih v svoji prihodnosti vidi električni avto

15.11.2024 18:22

Kljub zmanjšanemu povpraševanju po električnih avtomobilih pa se zdi, da so ljudje sprejeli dejstvo, da bo elektrifikacija prej ali slej neizbežna.

Urša Prosenjak

Nova raziskava svetovalnega podjetja Accenture razkriva, da se kupci usmerjajo k električnim vozilom bolj, kot se morda zdi na prvi pogled. V tej raziskavi je bilo anketiranih 6000 voznikov iz ZDA, Nemčije, Italije, Francije, Kitajske in Japonske.

Več kot polovica, natančneje 57 odstotkov voznikov pričakuje, da bodo v naslednjih 10 letih imeli električno vozilo, le 10 odstotkov kupcev pa trdi, da električnega vozila nikoli ne bi kupili. Na Kitajskem so do električnih avtomobilov najbolj pozitivno naravnani in kar 65 odstotkov vprašanih voznikov meni, da bo ta vrsta pogona prevladovala v prihodnosti.

V ZDA načrtuje lastništvo električnega avtomobila v naslednjih desetih letih 54 odstotkov anketiranih voznikov, za nobeno ceno pa ga noče 11 odstotkov anketirancev.

Presenetljivo so precej bolj skeptični Evropejci. Nakup električnega avtomobila v naslednjem desetletju predvideva le 37 odstotkov Nemcev in 36 odstotkov Francozov.

V anketi je večina vprašanih izpostavila, da so njihove prioritete v zvezi z električnimi vozili zanesljivost (83 odstotkov), varnost (82 odstotkov) in vrednost za denar (82 odstotkov). Pomembni dejavniki so za kupce še polnjenje, ki ga poudarja 70 odstotkov, 81 odstotkom kupcev pa se zdita pomembna tudi doseg in velikost baterije.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
skrivo15.11.2024 21:10
Ma te raziskave so vedno kr neki, pač tisti, ki jo financira pove kakšni naj izgledajo rezultati in to je to. Res pa je, da če bi vprašali Slovence bi dobili najkonzervativnejše rezultate v smislu, počakajmo Švabe, da bomo videli kako se bo obneslo, potem bomo pa že skočili na vlak elektrifikacije, če bo treba; ali pa cel kup unih, ki trdijo, da svojega dizla ne bi zamenjali za nič na svetu. Najbolje bi bilo folk pustiti pri miru in naj se vsak sam odloči, kaj mu najbolj sede. Ne pa to vplivanje na javno mnenje enkrat iz ene strani, drugič iz druge, a iz obeh strani pristransko.
alfafil15.11.2024 23:49
Visoke cene, premalo dosega, nezadostna infrastruktura, potem, če imaš SE, TČ in EV si še kaznovan z omrežnono, je dovolj razlogov, da ne vidim prihodnosti v EV.
skrivo16.11.2024 00:37
Alfafil, obstaja način kako plačati lahko lastnik SE, TČ in EVja plača po novem sistemu manj omrežnine kot prej :) Še nakaj, pojdi na spletno stran SsangYonga in boš našel relativno velikega EV SUVja za 29.999€ s 73kWh baterijo na katero dajo....sedaj pa pazi......neverjetnih 1.000.000km garancije. Gre seveda za negorljive LFP baterije, ki jih uporabljajo tudi drugi in vse bodo toliko zdržale, ampak drzgi ne dajo toliko tovarniške garancije. Je pa problem, da avto ne bo toliko zdržal :)
Pepi7816.11.2024 07:45
Tako, kot je skrivo napisal. Vsak se naj sam odloči, ne pa posiljevanje in lažne raziskave. Jaz vem, da štromarja ne kupim. Toliko sem jih prevozil, da vem, da to ni zame. Se preveč rad vozim. Zato sem si pa pred kratkim kupil 300 konjskega bencinarja. To vse pove kaj si mislim o elektriki. Odloči se naj pa vsak sam
klemens16.11.2024 10:26
Ljudje smo po naravi leni. Nočemo zapravljat preveč časa za nekaj, kar lahko uredimo hitreje ali manjkrat ponovimo-tankanje/polnjenje. V kolikor bi bili pa stroški določenega prevoza občutno nižji in bi recimo letno privarčevali nekaj tisočakov, brez dodatnih investicij, četudi bi za to potrebovali kakšno minuto več, bi se pa miselnost hitro spremenila. Trenutno stanje z elektriko in napovedmi, da je premalo elektrarn, nam da misliti, da bo povpraševanje večje od ponudbe, kar pa po logiki pomeni samo višjo ceno. Te negotovosti se ljudje bojimo. Ko te enkrat prepričajo, da si vse spremenil na štrom potem lahko samo dvigujejo ceno in mi bomo plačevali. Vsemu temu bi se lahko izognili, če bi EU prvo zgradila 10 novih jedrskih, Nemčija nazaj vklopi tiste, ki so jih izklopili, nato uredijo infrastrukturo, dajo ugodno ceno elektrike, potem pa smo lahko tam pri 50% ali več za EV.
skrivo16.11.2024 14:05
Klemens, imaš kar prav, ampak nekako se počasi približujemo točki, ko se bo dalo za skoraj enak denar kupiti ali bencinarja hibrida ali plug-in hibrida ali električarja po podobni ceni s subvencijo ali brez in potem bodo EVji ratali res ugoden nakup, ker če imaš opcijo polniti ponoči, te pride vožnja še vedno 3x ceneje kot z ostalimi opcijami, kdor ima lahko še sončno elektrarno je pa itak po investiciji vožnja zastonj. Pri elektriki je pa problem v tem, da je zaenkrat ne moremo poleti, ko je le te preveč, shraniti za zimo, saj nimamo dovolj hranilnikov. Črpalne elektrarne ne moreš zgraditi, ker takoj fašeš vaško iniciativo, še hidroelektrarne Mokrice zaradi tega ne moremo zgraditi, da o vetrnicah sploh ne izgubljam besed. Nuklearka je pa ta stara super, ker je izplačana in pol naša, nova je pa skoraj predraga oz. na meji rentabilnosti, ker 20-30 let, ko plačuješ kredit, cena za MWh ne more biti pod 150€/MWh, kar pomeni, da bi se ji solačalo delat le pozimi, a s proizvodnjo samo pozimi spet ne moreš zadeve finančno skozi spraviti. Jeba.
simpa16.11.2024 20:52
Mene pa moti, da moramo vsi, ki imamo električni priključek, sosubvencionrati EV, TČ, Net metering tistim, ki imajo za to sami dovolj denarja. Če ga pa nimajo sami dovolj, pa pač naj ne kupujejo teh stvari. Saj mercedesa tudi kupi, kdor ima denar. Slišal še nisem, da bi tudi mercedese, ne EV verzije, subvencinirali.
skrivo16.11.2024 23:34
Simpa, imaš kar prav, ampak mene pa moti to, da naftaše tudi zelo fejst subvencioniramo. Tak to gre: vsi ta veliki in vplivni naftaši imajo politike v šahu. Za financiranje volilnih kampanj jim dajo nekaj keša, ampak potem v zameno za to dobijo zajetne odpustke pri plačilu davka na dobiček. Gre za ogromne denarce. Kako pa naj vlade ta izgubljeni naftni denar nazaj dobijo? Preprosto, nabijejo visoke davke na vsak liter bencina/dizla. Če bi naftaši plačali pošten odmerek davka na dobiček, bi lahko bil bencin cenejši brez negativnega vpliva na proračun držav. Govorimo pa o ogromnokrat več keša kot pa ga države dajo za subvencionirnje TČ, EV, solarnih, fasad, okenj,... tisti prispevek za OVE na položnicah za elektriko (sedaj ga nekaj časa ni bilo) je plunek v morje in ga absolutno ne bi rabilo biti. V bistvu je bolj za to, da obrača javno mnenje proti zelenemu prehodu, ker so stari vplivni električarji najbolj konzervativen folk kar s ga lahko zamisliš. Taki bumbarji so spravili skupaj tudi to omrežnino po 5 blokih - ko poleti sonce nabija na polno, je omrežnina najvišja, mi pa nimamo kam s štromom, ker imamo za skoraj 2 nuklearke solarnih elektrarn, ki občasno, ko pač sije sonce na polno napajajo kar pol Slovenije (gre za le nekaj ur na lep sončen dan, pa vendar bolje kot nič ali kuriti premog...).
Egregio17.11.2024 08:43
Pri predstavitvi rezultatov anket v člankih me vedno malce razjezi polivičarsko podajanje rezultatov. Nikjer npr. nisem zasledil., koliko anketirancev že ima EV - take bi bilo treba izločiti. Saj morda so jih - ampak ne vemo. Drugo, več kot pol jih pričakuje, da bodo v naslednjih 10 letih imeli EV. Glede na dogajanje v avtomobilizmu in odločitve številnih proizvajalcev o (vsaj delni) ukinitvi ICE modelov je tak rezultat pravzaprav pričakovan. 10 let je dolga doba...Da bodo imeli električno vozilo? Kot edini oz. prvi ali kot drugi avto...? In še kaj bi se našlo, o čemer bi lahko debatirali...
simpa17.11.2024 14:54
Skrivo, malo si pomešal jabolka in hruške Se strinjam, da so davki previsoki, glede na to, kako bwdaki, ki vodijo Slo, EU, svet, te davke troši. Glede jabolk in hrušk. Če jaz kot potrošnik naftnih derivatov plačam davek, saj te derivate tudi trošim. EV, FV, aTČ, letni net metering troši lastnikbteh stvari, ne jaz, čemu torej plačujem davke zanj, te davke naj plača on, ki te stvari troši. Čemu morajo recimo vsi upokojeni, z nizko pokojnino, bez vsake socialne pomoči, ker so ravno nad cenzusom, sofinancirati EV, FV, TČ, letni net metering ljudem, ki si lahko sami, brez subvencij, privoščijo igračke, ki vsaka posamično stane nekaj lwtno pokojnino prej omenjenih, je milo rečeno sramota. Tako za tiste, ki so take svinjarije uzakonili, kot za tiste, ki take svinjarije koristijo. V Yu smo imeli pivilegiranih par odstotkov, ki so razkošno živeli na račun revne večine. Sedaj je podobno. Ampak takrat smo imeli diktaturo. In vemo, kako se je končalo Krvavo. Sedaj diktature menda nimamo več. Ali pač? In krivica, nateg, ups, hočem reči zeleni prehod v taki obliki, se bo končal slej ko prej, kot se je vsaka krivica do zdaj.
skrivo17.11.2024 20:51
Simpa, nič nisem pomešal. Nekateri upokojenci in še kup drugih, ki avta sploh nimajo, bi tudi imeli kaj od tega, če bi politika naftašem pobrala pošten davek od dobička. OK, ti mastno plačaš bencin/dizel in filaš proračun iz svojega žepa več kot bi bilo potrebno. In to se ti ne zdi sporno. Zanimivo. Daj malo širše poglej in še enkrat razmisli ali je res pošteno, da ti toliko plačaš za naftne derivate? Ker je takih kot si ti ogromno, gre tukaj za absurdno visoke številke, napram katerim so subvencije občanom za TČ, fasade in EVje nič, nula, popolnoma zanemarljive številke. No, za TČ in fasade gre denar iz naših skladov, za EVje pa direktno iz EU iz RePower sklada, kar z drugimi besedami pomeni, da če tega ne koristi Slovenec, bo pa Španec, v nobenem primeru pa ta denar ne bo ostal proračunu za penzije in ostalo.
© Copyright 1999-2026 Avtomanija