Konec zgodbe - Zadnji dan po 76 letih: od ameriškega Studebakerja do električnega Audija - Avtomanija

Zadnji dan po 76 letih: od ameriškega Studebakerja do električnega Audija

Konec zgodbe
Zadnji dan po 76 letih: od ameriškega Studebakerja do električnega Audija

Zadnji dan po 76 letih: od ameriškega Studebakerja do električnega Audija

28.02.2025 22:03

Audi je z zadnjim februarjem zaprl svojo tovarno v Bruslju, 76 let po tem, ko je s proizvodnega traku zapeljal prvi avtomobil. Brez službe je ostalo vseh 3000 zaposlenih.

Urša Prosenjak

Sredi lanskega leta je Audi že zmanjšal proizvodnjo v belgijski tovarni in ukinil med 1500 in 2000 delovnih mest. Do konca oktobra se je podjetje še trudilo najti investitorja, a ker rešitve ni bilo, je vodstvo sprejelo težko odločitev, da tovarno zaprejo. Preostanek proizvodnje bodo preselili v Mehiko in na Kitajsko.

Tovarni je sicer že v preteklosti grozilo zaprtje, a situacija nikoli ni bila tako usodna. Eden takšnih trenutkov je bil leta 2006, ko je takratna tovarna Volkswagnov začela proizvajati Audije. Sam obrat pa je star več kot tričetrt stoletja. Temeljni kamen tovarne je 27. septembra 1948 položil Pierre D'Ieteren iz istoimenskega družinskega podjetja, ki je v tovarni nato proizvajal avtomobile ameriške znamke Studebaker. Prvi avtomobil je s proizvodnega traku zapeljal 7. aprila 1949.

D'Ieteren je pozneje postal uvoznik nemškega Volkswagna za belgijski trg. Sredi petdesetih let so v tovarni začeli proizvajati tudi legendarnega Hrošča. Takrat je približno 750 zaposlenih izdelalo približno 75 avtomobilov na dan. Tovarna je kmalu začela proizvajati druge Volkswagnove modele. Konec leta 1970 je tovarno prevzel Volkswagen AG in zgodila se je prva posodobitev. Zmogljivosti so se povečale, kompleksu tovarne so se priključila tudi okoliška območja, med drugim tudi nekdanja tovarna Citroen. Širitev se je nadaljevala do leta 1991,

Z letom 1997 je tovarna začela proizvajati modele znamke Seat, prvi Audi, model A3, pa je s proizvodnega traku zapeljal leta 2004. Tovarna je še vedno proizvajala predvsem druge modele, zato je bil toliko hujši šok za približno 5300 zaposlenih, ko se je leta 2006 Volkswagen odločil preseliti proizvodnjo modelov Golf in Polo v nemške tovarne. Belgijski tovarni je grozilo zaprtje, dokler ni leta 2007 Volkswagnova hčerinska družba Audi prevzela tovarno in jo preimenovala v Audi Brussels NV/SA. V Bruslju so zgradili novo stavbo za proizvodnjo avtomobilskih karoserij. Leta 2010 je bila tovarna v Bruslju edina Audijeva tovarna, ki je začela s proizvodnjo novega Audija A1.

Desetletje pozneje so se spet pojavile težave, ko je Audi napovedal, da bodo novi model A1 od leta 2018 proizvajali v tovarni v Martorellu v Španiji. A vseeno je nazadnje bruseljska tovarna prevzela vodilno vlogo pri elektrifikaciji s serijsko proizvodnjo modela e-tron, prvega popolnoma električnega SUV znamke. A obdobje vzpona je trajalo le nekaj let. Zaradi številnih ekonomskih dejavnikov se je tovarna spet znašla pred zaprtjem, a tokrat je ni bilo več mogoče rešiti.

Zaprtje je velika izguba ne le za zaposlene, pač pa tudi za belgijsko gospodarstvo, predvsem za avtomobilsko industrijo, saj je tovarna veljala za eno najsodobnejših v panogi. Pri blažitvi posledic pomaga tudi zveza tehnološke industrije Agoria, ki bo z različnimi aktivnostmi pomagala poiskati zaposlitev odpuščenim delavcem, kot so to storili že večkrat v preteklosti.

Prihodnost same tovarne je za zdaj še neznana, vendar imajo različni deležniki različne zamisli, kaj bi lahko s 54 hektarov velikim ozemljem napravili. Med predlogi je usmeritev obrata v vojaško proizvodnjo, pa tudi vzpostavitev ekosistema 20 do 50 malih podjetij, kar bi zmanjšalo ranljivost regije, ki tako ne bi bila več odvisna od le enega večjega delodajalca. V vsakem primeru bo morebitna prenova lokacije trajala do deset let.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
7even7702.03.2025 09:21
Morda bi se lahko VW, ko je še bil čas, odločil pravilneje, kot kaže, da se je in preusmeril načrtovano proizvodnjo Golfa (spet) v Bruselj, namesto na drugi kontinent. Mislim si, da bi mnogi to raje videli.
© Copyright 1999-2026 Avtomanija