Ameriške carine bodo še posebej prizadele azijske proizvajalce

Delnice Toyote so po objavi izgubile 9,4 odstotka vrednosti, Nissan je padel za 9,3 odstotka, Hyundai pa za 11,2 odstotka. Strokovnjaki opozarjajo, da bodo japonski proizvajalci utrpeli še posebej veliko škode, saj so močno odvisni od ameriškega trga. Najslabše naj bi jo zaradi obsežne prodaje v ZDA odnesla Toyota, čeprav bo zaradi svoje velikosti lažje prenesla pritisk kot manjši konkurenti.
Po podatkih organizacije Carpro so azijske znamke v letu 2024 med osmimi največjimi proizvajalci avtomobilov v ZDA zasedale kar šest mest. Toyota je bila vodilna z 1,98 milijona prodanih vozil, s čimer je prehitela ameriška proizvajalca Ford in Chevrolet. Od četrtega do sedmega mesta so se razvrstili Honda, Nissan, Hyundai in Kia, medtem ko je bil Subaru osmi.
Finančna poročila podjetij razkrivajo, da velik del prihodkov izhaja prav iz Severne Amerike, zato bodo posledice carin težko nadomestljive. Leta 2024 so ZDA uvozile izdelke avtomobilske industrije v vrednosti 474 milijard dolarjev, od tega 220 milijard dolarjev osebnih vozil, poroča Reuters. Drugi in tretji največji izvoznik v ZDA sta azijski državi. Južna Koreja je z 1,4 milijona dostavljenih vozil v ZDA na drugem mestu, Japonska pa na tretjem z 1,3 milijona vozil. Na prvem mestu je Mehika z 2,5 milijona vozil izvoženih v ZDA.
Selitev proizvodnje v ZDA bi lahko rešila težavo, a gre za dolgotrajen proces in ni nekaj, kar bi lahko napravili čez noč, povezano pa bi bilo tudi z visokimi stroški prenosa proizvodnje.
Ene izmed japonskih znamk pa situacija ne bo prizadela. Suzuki namreč ne izvaža avtomobilov v ZDA, zato ga carine ne zadevajo. Njegove delnice so od začetka leta celo nekoliko zrasle, medtem ko so Toyota, Nissan, Hyundai in Kia utrpeli znatne izgube.


