Petek - Sprint kvalifikacije - Piastri zanesljivo do pola za sprint - Avtomanija

Piastri zanesljivo do pola za sprint

Petek - Sprint kvalifikacije

Piastri zanesljivo do pola za sprint

25.07.2025 17:47

Oscar Piastri si je na dirkališču Spa-Francorchamps privozil najboljši štartni položaj za sobotni sprint. Mladi Avstralec je bil v odločilnem krogu za več kot štiri desetinke sekunde hitrejši od Maxa Verstappna, tretji pa je bil njegov moštveni kolega Lando Norris.

Artur Švarc

SQ1

Po impresivni hitrosti na prvem prostem treningu je bil Piastri že pred začetkom kvalifikacij glavni favorit za sprint pole. In že po prvih hitrih krogih je bilo jasno, da McLaren misli resno – Piastri je vodil, Verstappen in Norris pa sta bila tik za njim, tako kot že dopoldne.

Drama se je začela s Kimijem Antonellijem, ki se je zavrtel v zavoju Stavelot in na stezo vrgel zajetno količino peska. Na istem mestu je nato Lewis Hamilton izgubil zadek in po izračunih F1 zaostal kar sedem desetink, kar ga je potisnilo na 16. mesto. Njegov moštveni kolega Charles Leclerc je bil osmi.

Pred Monačanom so bili Fernando Alonso, George Russell, Isack Hadjar in Lance Stroll, deseterico pa sta zaključila Carlos Sainz in Gabriel Bortoleto.

Izpadli v SQ1: Alexander Albon, Nico Hülkenberg, Lewis Hamilton, Franco Colapinto, Andrea Kimi Antonelli.

SQ2

Piastrijev prvi poskusni krog je bil izbrisan zaradi prekoračitve omejtive steze vrhu Raidilona, a razlika do moštvenega kolega Norrisa je vseeno vzbujala zaskrbljenost pri konkurenci. Nato je Verstappen pokazal svojo pravo hitrost in postavil čas, ki bi lahko konkuriral Piastrijevemu najboljšemu.

Na koncu je Leclerc prišel na drugo mesto, Esteban Ocon pa je bil tretji. Norris, ki je bil tik pred izpadom, je z zadnjim hitrim krogom skočil na prvo mesto in premešal vrstni red. Med žrtvami tega kroga je bil tudi Juki Cunoda, ki je zdrsnil na 12. mesto in s tem ostal brez napredovanja. Piastri se je uvrstil v SQ3 s sedmim časom.

Izpadli v SQ2: Liam Lawson, Juki Cunoda, George Russell, Fernando Alonso, Lance Stroll.

SQ3 – En krog, vse ali nič

V zadnjem delu kvalifikacij so dirkači čakali v garažah do zadnjih minut, nato pa krenili na odločilni poskus. Norris je zapeljal prvi, za njim Verstappen. Slednji je bil najhitrejši v prvem sektorju, a ga je Norris v naslednjem ugnal za desetinko.

Piastri pa je v zadnjem sektorju zablestel – ne le da je prevzel začasno prvo mesto, temveč je z izjemnim krogom postavil čas, ki je bil kar štiri desetinke hitrejši od vseh. Verstappen je moral priznati premoč, Norris pa ni našel več rezerve za višje od tretjega mesta.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
Advokat25.07.2025 18:26
Impresiven Haas.
Bolt12426.07.2025 07:44
Lujzek verjetno ima nove zavore rezultati so že vidni
© Copyright 1999-2026 Avtomanija