Dongfeng Box s slabo varnostno oceno
Dongfeng Box s slabo varnostno oceno
Pri EuroNCAP so v preteklih mesecih razbili 18 novih oziroma prenovljenih avtomobilov in zdaj objavili podrobne analize teh testiranj.
Kot so zapisali pri omenjeni organizaciji, tokratna poglobljena analiza varnosti pri novih avtomobilih razkriva velike razlike med proizvajalci električnih vozil, predvsem med evropskimi, ameriškimi in kitajskimi znamkami. Največ pozornosti je vzbudil Dongfeng Box, cenovno ugoden električni mestni avtomobil s Kitajske, ki je prejel le tri zvezdice za varnost.

Analiza čelnega trka je pokazala, da je prišlo do odstopanj številnih varilnih točk na karoseriji, kar je močno zmanjšalo strukturno stabilnost avtomobila. Poleg tega se po trčenju niso samodejno odklenila vrata, kar bi v primeru nesreče otežilo delo reševalcev. Opazili so tudi, da so se varnostne blazine enostavno premalo napihnile, kar je povzročilo, da je voznikova glava udarila ob volan, medtem ko je del armaturne plošče predstavljal tveganje za poškodbe nog. Pri bočnemu trku vozilo ni imelo varnostnih blazin, ki bi preprečevale stik potnikov med seboj.

Kljub temu da prodaja električnih vozil v Evropi hitro raste, Dongfeng Box po varnosti močno zaostaja za drugimi dostopnimi električnimi modeli, kot so BYD Dolphin Surf, Firefly, Mini Cooper e, Lynk & Co 02, Renault 4 in 5, ki so prejeli štiri ali pet varnostnih zvezdic. Povsem nasprotno se je izkazal Cadillac Optiq, ameriški električni kompaktni križanec, ki so mu namenili pet zvezdic. Pri varnosti odraslih potnikov je dosegel 83 odstotkov, pri zaščiti otrok 81 odstotkov, visoka pa je bila tudi ocena pri sistemih za pomoč vozniku. V tokratni preskus so zajeli tudi kar nekaj modelov iz skupine Volkswagen - Audi Q3, Škoda Octavia, VW Golf, ID.4 in T-Cross. Vsi, razen T-Crossa, so dosegli pet zvezdic, kar potrjuje visoko raven varnosti platforme MQB Evo, ki jo uporablja večina modelov. T-Cross, star že skoraj sedem let in le delno posodobljen leta 2023, je razočaral predvsem pri zaščiti ranljivih udeležencev v prometu in pri učinkovitosti varnostnih sistemov. Zvezdico več je prejel DS N°8, nova admiralska ladja te znamke, ker nima vgrajenega sistema za zaznavanje potnikov na zadnjih sedežih, medtem ko so bili rezultati trčenj ocenjeni dobri.
Pri EuroNCAP so pod črto pohvalili tako rekoč vse proizvajalce. Preskusni testi so pokazali, da se varnostni standardi pri električnih vozilih sicer hitro dvigajo, vendar kitajski »nizkocenovniki« še vedno močno zaostajajo. Izpostavljajo predvsem težave s strukturno trdnostjo in zanesljivostjo varnostnih sistemov.
